what-are-contact-lenses

Milióny ľudí na celom svete nosia kontaktné šošovky, hoci si to pri pohľade na nich ani nevšimnete. Ak sa v kontaktných šošovkách nevyznáte, zoznámte sa s týmito anonymnými, ale rozšírenými drobnými pomocníkmi.

Čo je to kontaktná šošovka?

Kontaktná šošovka je tenká, zakrivená šošovka položená na tenkej vrstve sĺz, ktorá pokrýva povrch oka. Samotná šošovka je prirodzene číra, ale často je jej dodaný ľahký farebný nádych na uľahčenie manipulácie pre používateľov. Dnešné kontaktné šošovky sú tvrdé alebo mäkké. Väčšina ľudí dnes nosí druhú z možností, ale ešte prednedávnom sa kontaktné šošovky dokonca vyfukovali zo skla!

Stručná história kontaktnej šošovky

Hoci sa zdá, že kontaktné šošovky sú moderným doplnkom v starostlivosti o oči, v skutočnosti majú dlhú a slávnu históriu. Odštartovali ich také osobnosti, ako je Leonardo da Vinci a René Descartes. Až koncom 19. storočia však nemecký fúkač skla vyrobil šošovku, cez ktorú bolo možné sa pozerať a bola dosť tolerovaná. A s prvou kontaktnou šošovkou, ktorá sa dala nosiť niekoľko hodín za deň, prišiel a nasadil ju nemecký očný lekár.

Typy kontaktných šošoviek

Hoci sa kontaktné šošovky stále najčastejšie nosia na korekciu zraku, existujú už aj kontaktné šošovky na čisto kozmetické a módne účely. Farebné kontaktné šošovky môžu zvýrazniť alebo úplne zmeniť odtieň vašich očí, a karnevalové kontaktné šošovky zasa pomáhajú vytvoriť špeciálne efekty, aké vidíte na filmovom plátne. 

Všetky kontaktné šošovky sú však zdravotnícke pomôcky, regulované Federálnou agentúrou pre lieky USA. Recept si vyžadujú všetky dioptrické i kozmetické kontaktné šošovky. Je to preto, že aj bežné komplikácie ako infekcia a zápal môžu spôsobiť stratu zraku alebo slepotu. Najlepšie spôsoby prevencie komplikácií zahéňajú:

  • Poraďte sa s očným lekárom, ak uvažujete o kontaktných šošovkách.
  • Kontaktné šošovky si kupujte z dôveryhodného zdroja
  • Riadne sa starajte o svoje kontaktné šošovky a udržujte ich v čistote
  • Dodržujte všetky pokyny pre svoje kontaktné šošovky a súvisiace výrobky
  • Dodržiavajte váš plán nosenia a výmeny

Plány nosenia a výmeny

Na udržanie špičkových charakteristík a zdravotného stavu vašich očí a zraku sa každý pár kontaktných šošoviek vyrába a predpisuje pre určitý program nosenia a na výmenu po stanovenom čase.

Jednodenné jednorazové kontaktné šošovky sa nosia po celý deň a pred spaním sa vyhodia. Ráno sa vymenia za nový pár. Iné šošovky majú odlišné plány výmeny.

Bez ohľadu na váš životný štýl a preferencie vám očný lekár môže pomôcť nájsť správne kontaktné šošovky alebo riešenia starostlivosti o oči. Nezabúdajte sa vždy poradiť s odborníkom o otázkach zdravotného stavu očí a zraku.

Máte otázku ohľadom šošoviek alebo zraku vo všeobecnosti? Pozrite sa na odpovede na niektoré z našich najčastejšie kladených otázok. O podrobnejšie vysvetlenie požiadajte špecialistu na starostlivosť o oči.

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články