Ak už kontaktné šošovky nosíte, gratulujeme!

Na základe vašej úrovne skúseností s nosením by sme vás radi nasmerovali k informáciám, ktoré potrebujete. Začnite kliknutím na jednu z možností nižšie.

Manipulácia so šošovkami
Čistenie a starostlivosť
Tipy pre pohodlie

Nový typ šošoviek
Zmeny videnia
Nová technológia

Nový nositeľ

Čo potrebujete vedieť o nosení a starostlivosti o kontaktné šošovky

Ak sa chystáte začať nosiť svoje prvé kontaktné šošovky alebo ste ich práve začali nosiť, zamilujete si ich.

Samozrejme, že na nosenie kontaktných šošoviek si budete musieť chvíľu zvykať. Čoskoro sa vám však nosenie a starostlivosť o kontaktné šošovky budú zdať rovnako jednoduché a rutinné ako každodenné čistenie zubov.

Postupujte podľa pokynov očného špecialistu a získajte viac informácií pomocou nižšie uvedených odkazov.

 

Ako si šošovky vkladať

Ak ste ako väčšina začínajúcich nositeľov šošoviek, môžete byť trochu nervózni z vkladania kontaktných šošoviek. Žiadne obavy, to je normálne. Budete však prekvapení, aké je to jednoduché a ako rýchlo si na to zvyknete.

Pri vkladaní šošoviek sa uistite, že sa nachádzate pred zrkadlom a po ruke máte nasledujúce predmety:

 • Mydlo bez oleja na umytie rúk
 • Uterák, ktorý nezanecháva vlákna, na osušenie rúk – kontaktné šošovky sa môžu prilepiť na mokré prsty

Ak nosíte kontaktné šošovky na opakované použitie, ktoré je potrebné na noc vyčistiť a uskladniť, budete tiež potrebovať:

 • Roztok na kontaktné šošovky na čistenie a dezinfekciu šošoviek – na čistenie kontaktných šošoviek nepoužívajte mydlo na ruky, vodu z vodovodu, ani balenú vodu.
  Nezabudnite: Kontaktné šošovky by nemali prísť do kontaktu s vodou. Kontaktné šošovky by ste nikdy nemali čistiť ani skladovať vo vode.

Pri vkladaní kontaktných šošoviek postupujte podľa týchto jednoduchých krokov...

 

Užitočný tip: Pri vkladaní každej kontaktnej šošovky majte otvorené obe oči.

Krok

1

Vždy si najprv umyte a osušte ruky.

Ruky si vždy umývajte mydlom bez obsahu oleja, ktoré pomôže udržať baktérie mimo vašich kontaktných šošoviek a očí. Pred manipuláciou s kontaktnými šošovkami si osušte ruky uterákom, ktorý nepúšťa vlákna.

Krok

2

Šošovku si opatrne položte na špičku ukazováka

Uistite sa, že je šošovka zakrivená nahor, ako miska. Na šošovke by ste nemali vidieť žiadne trhliny alebo škrabance.

 
 

Užitočný tip: Vždy začnite na rovnakej strane. Keďže je vaše ľavé a pravé oko iné, vaše kontaktné šošovky sú tiež ľavá a pravá, pre každé oko zvlášť. Aby ste sa vyhli náhodnému prehodeniu šošoviek, začnite vždy tým istým okom.

Krok

3

Umiestnite šošovku na oko

Prostredník  ruky s šošovkou položte na spodné viečko, blízko mihalníc a spodné viečko potiahnite smerom dolu. Na zdvihnutie horného viečka použite ukazovák alebo prostredník druhej ruky. Šošovku umiestnite na oko.

Krok

4

A hneď máte hotovo!

Spodné aj vrchné viečko jemne uvoľnite a zamrkajte. Šošovka sa automaticky posunie do stredu oka. Ak všetko vidíte správne a máte dobrý pocit, všetko je v poriadku. A teraz to stačí zopakovať s druhou šošovkou!

Vkladanie kontaktných šošoviek by nemalo byť fyzicky nepríjemné. Ak počas vkladania pocítite akúkoľvek bolesť, na šošovke môže byť špinka alebo môže byť poškriabaná či roztrhnutá. Šošovku vyberte, vyčistite a vydezinfikujte roztokom na šošovky a pred ďalším vložením ju dôkladne skontrolujte. Ak stále pociťujete nepohodlie, obráťte sa na svojho očného špecialistu.

 
 

Ako si šošovky vyberať

Rovnako ako vkladanie kontaktných šošoviek, ich vyberanie môže byť spočiatku trochu zvláštne. Ale rovnako ako desiatky miliónov ďalších nositeľov šošoviek – od detí až po seniorov – aj vy sa to rýchlo naučíte. Postupujte pomaly a pokojne. Máte na to.

Bez ohľadu na to, či si šošovky vyberáte alebo vkladáte, vždy by ste mali byť pred zrkadlom a po ruke mať nasledujúce predmety:

 • Mydlo bez oleja na umytie rúk
 • Uterák, ktorý nezanecháva vlákna na osušenie rúk – kontaktné šošovky sa môžu prilepiť na mokré prsty

 

Ak nosíte kontaktné šošovky na opakované použitie, ktoré je potrebné na noc vyčistiť a uskladniť, budete tiež potrebovať:

 • Roztok na kontaktné šošovky na čistenie a dezinfekciu šošoviek – na čistenie kontaktných šošoviek nepoužívajte mydlo na ruky, vodu z vodovodu, ani balenú vodu.
  Nezabudnite: Kontaktné šošovky by nemali prísť do kontaktu s vodou. Kontaktné šošovky by ste nikdy nemali čistiť ani skladovať vo vode.
 • Puzdro na kontaktné šošovky na uskladnenie šošoviek

Pri vyberaní kontaktných šošoviek postupujte podľa týchto jednoduchých krokov...

 
 
 

Užitočný tip: Šošovky vyberajte v rovnakom poradí, v akom ich vkladáte, aby ste predišli zámene pravej šošovky za ľavú a naopak.

Krok

1

Umyte a osušte si ruky

Ruky si vždy umývajte mydlom bez obsahu oleja, ktoré pomôže udržať baktérie mimo vašich kontaktných šošoviek a očí. Pred manipuláciou s kontaktnými šošovkami si osušte ruky uterákom, ktorý nepúšťa vlákna.

Krok

2

Otvorte doširoka oči

Nepohybujte hlavou a očami sa pozerajte smerom hore. Pomocou ukazováka šošovku na oku nájdite a posuňte ju k spodnej časti (bielku) oka.

Krok

3

Jemne šošovku stlačte

Šošovku jemne stlačte medzi palcom a ukazovákom. Šošovku vyberte. Nezabudnite so šošovkou manipulovať opatrne, aby ste ju nepoškodili.

Krok

4

Šošovky vyhoďte alebo ich vyčistite

Ak nosíte jednodňové kontaktné šošovky, po ich vybratí ich môžete vyhodiť do koša. Ak nosíte šošovky, ktoré sa nosia pred výmenou viackrát – vymieňate je raz za dva týždnealebo raz do mesiaca, v závislosti od harmonogramu výmeny, ktorý vám nastaví očný špecialista, vyčistite ich a uskladnite podľa pokynov dodaných s roztokom na starostlivosť o šošovky. Viac o čistení a dezinfekcii šošoviek nájdete tu.

 
 

Čistenie a starostlivosť o kontaktné šošovky

Ak nosíte jednodňové kontaktné šošovky, nemusíte sa vôbec obávať čistenia ani dezinfekcie: každý deň si nasadíte nový pár.

Nositelia dvojtýždňových a mesačných šošoviek majú o niečo viac práce – čistenie je veľmi dôležité, ale je tiež pomerne jednoduché!

Pri každom vybratí šošoviek postupujte podľa týchto jednoduchých krokov – tiež pozorne dodržiavajte pokyny, dodávané s viacúčelovým roztokom.

Kontaktné šošovky nikdy neoplachujte roztokmi s peroxidom vodíka ani si tieto roztoky neaplikujte do očí. Ďalšie informácie o správnom používaní peroxidových roztokov nájdete tu.

Krok

1

Po vybratí šošovky ju položte do dlane a na šošovku vylejte trochu čerstvého roztoku. V pokynoch ku roztoku sa dozviete, koľko kvapiek presne použiť.

Krok

2

Pomocou ukazováka druhej ruky šošovku jemne  v roztoku premasírujte.Opäť postupujte podľa pokynov pre daný roztok.

Krok

3

Šošovku vložte do úložného puzdra, polejte ju väčším množstvom čerstvého roztoku a potom puzdro zatvorte. Upozorňujeme, že nový roztok by sa v puzdre nemal dopĺňať čerstvým roztokom. Vždy, keď šošovky nemáte nasadené, skladujte ich zakryté v roztoku vo vnútri puzdra. Pokyny k roztoku vám povedia, ako dlho je potrebné šošovky nechať v roztoku namočené predtým, ako sú bezpečne vydezinfikované.

Viac tipov pre starostlivosť o šošovky

So svojimi kontaktnými šošovkami manipulujte opatrne. Sú mäkké a môžu sa ľahko poškodiť, preto buďte opatrný na kontakty nechtov alebo šperkov. Ak sa šošovka poškodí, vyhoďte ju.

Na čistenie a skladovanie šošoviek používajte len čerstvý roztok na kontaktné šošovky. Tým sa minimalizuje riziko výskytu baktérií a iných znečisťujúcich látok, ktoré sa na vaše šošovky môžu dostať. Nikdy nepoužívajte vodu z vodovodu alebo balenú vodu, predtým použitý roztok alebo sliny. Starý roztok by sa v púzdre nemal dopĺňať čerstvým roztokom.

Vždy, keď si šošovky vyberiete, vypláchnite puzdro roztokom. Puzdro nechajte otvorené a obrátené hore dnom na čistom a suchom mieste. Puzdro na šošovky vymieňajte podľa odporúčaní výrobcu.

Nezabudnite kontaktné šošovky vymieňať podľa harmonogramu predpísaného vašim očným špecialistom – nosenie kontaktných šošoviek po dobu dlhšiu, než je určené, nie je pre oči dobré. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho harmonogramu alebo iného aspektu starostlivosti o kontaktné šošovky, váš očný špecialista vám na ne odpovie.

 

Pohodlie pri nosení

Rovnako ako pri všetkých nových skúsenostiach, nosenie kontaktných šošoviek po prvýkrát môže vyvolať „iný“ alebo nezvyčajný pocit. Budete však prekvapení, ako rýchlo si na ne zvyknete. Bude si to vyžadovať len trochu trpezlivosti, ale v priebehu niekoľkých dní zabudnete, že ich nosíte.

Kontaktné šošovky spoločnosti CooperVision pomáhajú používateľom dosiahnuť pohodlie vďaka mäkkým materiálom a inovatívnemu dizajnu.

Vždy môžete navštíviť našu stránku s častými otázkami, kde nájdete najčastejšie kladené otázky a odpovede týkajúce sa kontaktných šošoviek, rovnako ako niekoľko skvelých tipov na pohodlné nosenie šošoviek:

 • Naplánujte si pravidelné návštevy súvisiace s ďalším sledovaním u očného špecialistu , aby pre vás bolo nosenie kontaktných šošoviek aj naďalej zdravé a pohodlné.
 • Prísne dodržiavajte plán výmeny, ktorý vám odporúča váš očný špecialista. Ak nosíte jednodňové šošovky na jedno použitie, nepoužívajte ich opakovane.
 • Vyhýbajte sa nadmernému noseniu kontaktných šošoviek. Vyhýbajte sa príliš dlhému noseniu kontaktných šošoviek nad rámec bežného času nosenia, ktorý odporúča váš očný špecialista. Šošovky nenoste počas spánku, ak vám to nepredpísal váš očný špecialista.
 • Zvlhčujúce/lubrikačné kvapky môžu byť užitočné, ak je vaše okolité prostredie suché (nízka vlhkosť vo vyhriatych miestnostiach počas zimy). Pred použitím sa poraďte so svojím očným špecialistom.
 • Počas dlhšieho používania digitálnych zariadení si často robte krátke prestávky. Dlhé hľadenie na počítačovú obrazovku alebo tablet či mobil môže znížiť frekvenciu žmurknutia, čo spôsobí dočasné vysušenie šošovky.
 • Šošovky si nasaďte pred použitím telového mlieka, krému alebo mejkapu.
 • Ak nosíte opakovane použiteľné kontaktné šošovky (napr. mesačné alebo dvojtýždňové), prísne dodržiavajte odporúčané postupy týkajúce sa dezinfekcie a čistiaceho roztoku.

Ak sa pri nosení šošoviek cítite nepríjemne, ak vás dráždia alebo ak vaše videnie nie je jasné, porozprávajte sa so svojím očným špecialistom, ktorý vám poskytne podporu.

Výhody pre životný štýl

Ako kontaktné šošovky spoločnosti CooperVision zlepšujú váš životný štýl? Ponúkame množstvo produktov, ktoré dokážu vyriešiť takmer všetky potreby korekcie zraku a pomôcť vám žiť s ľahkosťou. Naše kontaktné šošovky ponúkajú slobodu a pohodlie pre akýkoľvek životný štýl, od športu a cestovania až po časté používanie digitálnych zariadení.