daily-contacts

Dnešné kontaktné šošovky, spravidla mäkké a jednorazové, majú rôzne časové plány nosenia a výmeny.

Povedzme, že máte bežný plán od 9 do 5: Vaše jednodenné kontaktné šošovky budete nosiť cez deň a vyhodíte v noci, aby ste uvoľnili priestor pre nový pár ráno. Iné sa vymieňajú raz za dva týždne alebo každý mesiac.

To, ktorý časový plán vám najlepšie vyhovuje, určujú do značnej miery vaše osobné preferencie a zvyky. Každý plán má svoje silné stránky. Tu si podrobne rozoberieme jednodenné kontaktné šošovky.

Výhody jednodenných kontaktných šošoviek, alebo „jednodňoviek“

Prechod na jednodenné kontaktné šošovky má veľa pozitívnych aspektov:

  • Už nikdy ich nebudete musieť čistiť – zabudnite na nočnú čistiacu procedúru alebo na slávnostnú prehliadku fľašiek s roztokom. Predtým, ako si ľahnete spať, ich jednoducho vyhoďte.
  • Jednodňovky majú najjednoduchší ľahko zapamätateľný plán – bez ďalšieho pripomínania výmeny kontaktných šošoviek v kalendári. V noci si ich vyberte a každé ráno si vezmite nové.
  • Jednodenné jednorazové kontaktné šošovky šetria čas – okrem vynechania času čistenia si môžete nosiť so sebou náhradné páry, ktoré vám ušetria výlety domov.
  • Môžu pomáhať pri očných alergiách – skrátením času tvorby usadenín jednodenné kontaktné šošovky dávajú menšiu šancu na vypuknutie alergií. Každý deň nový, hladký povrch šošovky je aj šetrnejší k podráždeným očiam.
  • Vynikajúce pre tínedžerov! Koľkí rodičia si želajú, aby mohli toto povedať? Pri tom všetkom, čo podstupujú od školy po športy a spoločenský život, tínedžeri majú sklon zabúdať alebo ignorovať čistenie a výmenu kontaktných šošoviek. Zatiaľ čo zanedbanie tejto časti starostlivosti o kontaktné šošovky môže predstavovať riziko pre oči, s jednodennými šošovkami čistenie nie je potrebné a výmena je hračka.

Ďalšie veci, ktoré treba vedieť o jednodenných kontaktných šošoviek

Keďže ich každý deň vyhadzujete, budete si musieť kupovať viac šošoviek. (A pamätajte, budete potrebovať jednu škatuľku na každé oko, takže zásoba na 30 dní znamená 60 kontaktných šošoviek).

Optometrista vám vyšetrí oči a určí najvhodnejší recept. Hoci sa pre jednodenné kontaktné šošovky alebo iný plán nosenia rozhodnete najmä podľa vašich preferencií, očný lekár vám môže pomôcť zvážiť klady a zápory podľa poznania vášho zraku a zvyklostí pri očnej starostlivosti.

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články