fashion-eyewear

Uvedieme tu niektoré z najnovších trendov v odbore očnej optiky a úvahy o tom, ako sa starať o oči a pritom dobre vyzerať.

Slnečné okuliare

Slnečné okuliare sú významným módnym doplnkom i skvelým spôsobom ochrany vašich očí.

Ani drahé značkové slnečné okuliare však nemusia zaručiť riadnu ochranu.

Nech už chcete nové letecké okuliare alebo potrebujete dioptrické slnečné okuliare, tu uvedieme pokyny na výber slnečných okuliarov vhodných pre vaše oči i pre váš vzhľad.

Ochrana oka

Slnko: domnievame sa, že slnečné okuliare chránia oči pred slnkom, ale nie vždy je to pravda. Tmavosť ani farba šošovky neukazuje, nakoľko dobre vaše slnečné okuliare odblokujú UV a modré svetlo: šošovky musia absolvovať skúšky podľa noriem ochrany pred UV žiarením. V USA musia šošovky blokovať 99 % UV-B a prepustiť UV-A na úrovni 30 % viditeľného svetla.

My sami: slnečné okuliare blokujú viditeľné svetlo, preto môžu kriticky ohrozovať našu jazdu. Slnečné okuliare sa nikdy nesmú nosiť pri jazde v noci a mali by byť schválená na jazdu cez deň.

Ďalšie riziká: ani štandardné slnečné okuliare ani slnečné okuliare na predpis nie sú určené na ochranu proti umelým svetelným zdrojom (napríklad svetlu lampy), ani na účely priemyselnej bezpečnosti.

Optická kvalita

Chcete dobre vyzerať a pritom jasne vidieť? Kontrola na zvlnenie čiary je pomôcka pri kontrole problémov so šošovkami.

Kontrola na zvlnenie čiary: pozrite sa na zvislý okraj alebo hranu. Pohybujte hlavou dopredu a dozadu, aby sa oči pri pohľade cez šošovku na čiaru mohli vychyľovať. Ak sa čiara vlní, šošovka môže mať defekt a mali by ste si vybrať iný pár.

Dizajnérske rámy

Ak okuliare nosíte každý deň, chcete, aby ladili s vašim osobným štýlom. Našťastie existuje veľa značkových rámov pre muži i pre ženy, v najrôznejších moderných i retro štýloch. Predtým, ako naskočíte na niektorý z najnovších trendov očnej optiky, poraďte sa s očným lekárom, aby ste mali istotu, že vaše okuliare na predpis sú pre vás tie správne.

Módne kontaktné šošovky

Dekoratívne alebo kozmetické kontaktné šošovky sú novinkou, ktorá zaznamenáva rast. Niektoré súčasné trendy:

Farebné kontaktné šošovky

Štandardné kontaktné šošovky bývajú často mierne tónované na uľahčenie manipulácie, ale po nasadení sú neviditeľné. Tónované kontaktné šošovky menia alebo zlepšujú prirodzenú farbu vášho oka, zakrývajúc väčšiu časť vášho oka. Môžete mať modré kontaktné šošovky alebo ľubovoľný rozsah farieb.

Karnevalové kontaktné šošovky

Mnohí filmári a vizážisti využívajú karnevalové kontaktné šošovky na dosiahnutie špeciálnych efektov vo filmoch a reklamách. Ide tu spravidla o sklerálne kontaktné šošovky, zakrývajúce očné bielko. Zatiaľ čo v štúdiu vytvárajú neskutočný vzhľad, často pritom zastierajú hercovi výhľad.

Krycie (kruhové) kontaktné šošovky

Krycie (kruhové) kontaktné šošovky, niekedy nazývané aj „kontaktné šošovky na zväčšenie dúhovky“, vytvárajú dojem väčších očí. Dosahuje sa to prekrytím časti očného bielka farbou. Kruhové kontaktné šošovky pochádzajú z Ázie, kde je populárny vzhľad pripomínajúci postavy s laními očami.

Dekoratívne kontaktné šošovky, podobne ako všetky kontaktné šošovky, spôsobujú veľké riziko, ak sa nosia bez odborného usmernenia. Vzhľadom na rast problémov s používateľmi, ktorí si kupujú módne kontaktné šošovky bez konzultácie, nemôžete a nemali by ste si kupovať dekoratívne ani korekčné kontaktné šošovky bez lekárskeho predpisu.

Existuje veľa spôsobov, ako dosiahnuť výborný vzhľad a pritom zachovať ich zdravie. Poraďte sa s očným lekárom, čo je vhodné pre vás.

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články