contact-lens-myths

Ak toto čítate, možno sa po prvý raz zamýšľate nad nosením kontaktných šošoviek.

Možno si aj kladiete otázku, či existujú problémy s kontaktnými šošovkami, o ktorých by ste mali vedieť skôr, ako kontaktnými šošovkami nahradíte okuliare.

Je to úplne oprávnené! Spoločne si to vyjasnime tak, že si prejdeme a odpovieme na rôzne otázky na túto tému a oddelíme fakty od fikcie.

Sú kontaktné šošovky lepšie ako okuliare?

Vo väčšine prípadov to všetko závisí len od vašich osobných preferencií. Ak porovnávate rozdiel medzi kontaktnými šošovkami a dioptrickými okuliarmi, nemusíte úplne ignorovať jedny pre druhé. Veľa ľudí sa rozhodne nosiť kontaktné šošovky počas určitých hodín, povedzme v škole alebo v práci, a neskôr zasa prejdú na svoje okuliare. Rovnako ich môžete pre zmenu striedať – jeden deň nosíte kontaktné šošovky a na druhý deň dioptrické okuliare.

Čistenie kontaktných šošoviek: je to ťažké?

Zistíte, že čistenie kontaktných šošoviek nie je oveľa náročnejšie na čas ako čistenie okuliarov. Stačí len zabezpečiť, že používate sterilný roztok na kontaktné šošovky, nie vodu z vodovodu. Voda z vášho umývadla v kúpeľni môže obsahovať usadeniny, ktoré sa môžu usadiť na vašich kontaktných šošovkách. Nechcete, aby sa to stalo.

Okrem toho – a to je veľmi dôležité – nikdy si nedávajte kontaktné šošovky do úst ani ich neopľúvajte v snahe vyčistiť ich. Pravdepodobne by ste tak dosiahli úplný opak - zavedením baktérií.

Ak by ste sa chceli úplne vyhnúť nočnému čisteniu šošoviek, zvážte používanie denných kontaktných šošoviek. Pri týchto kontaktných šošovkách stačí, ak ich každý deň jednoducho odnosíte a vyhodíte. Denné čistenie nie je potrebné.

Sú kontaktné šošovky nebezpečné?

Milióny ľudí bezpečne nosia kontaktné šošovky každý deň. Niektorí potenciálni používatelia kontaktných šošoviek sa obávajú, že šošovky sa im zošmyknú na zadnú stranu očí. Len pokojne, to sa nemôže stať. Vaša spojovka, priehľadné pokrytie vonkajšku vášho oka, tomu zabraňuje.

Treba si však uvedomovať, že kontaktné šošovky sú zdravotnícke pomôcky. Môžu byť predpísané a vydané len licencovaným špecialistom na starostlivosť o oči.  Ľudia si spôsobili poranenia očí nosením moderných „halloweenskych“ kontaktných šošoviek.

Make-up a kontaktné šošovky: musím sa vzdať jedného pre druhé?

Make-up a kontaktné šošovky môžu harmonicky žiť spolu, ak budete pri ich používaní opatrný. Pomôže, ak si najprv nasadíte kontaktné šošovky. Asi nechcete, aby ste mali na kontaktných šošovkách oleje a iné látky z makeupu.

Presne v tomto duchu si vždy umyte ruky pred manipuláciou s kontaktnými šošovkami a robte to bez použitia silno parfémovaného mydla so zvlhčovacím prípravkom.  Na kontaktné šošovky môžete preniesť nežiaduce látky.

Toto sú niektoré všeobecné problémy s kontaktnými šošovkami, o ktorých pred prechodom na kontaktné šošovky niekedy premýšľajú budúci používatelia. O všetkých svojich otázkach sa určite poraďte s očným lekárom, pretože rôzni ľudia môžu mať rôzne špecifické otázky.

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články