sports-eyewear

Šport je celosvetovo hlavná zábava.

Zatiaľ čo niekedy vieme ísť do krajnosti pri ochrane proti zlomeným kostiam, otrasom mozgu a či dokonca pľuzgierom, často zabúdame na prevenciu proti poškriabaniu rohovky, fraktúram očných jamiek a trvalej strate zraku. Každý rok 40 000 ľudí utrpí poranenia očí dosť závažné nato, aby boli nahlásené.

Existujú rôzne druhy športovej očnej optiky, určené nielen na ochranu očí a zraku, ale takisto aj na zlepšenie vášho športového výkonu.

Lepšia hra, lepšia výkonnosť, lepšia ochrana

Nosenie očnej optiky určenej na šport prináša určité ochranné i výkonnostné výhody. Tu je návod, ako môže športová očná optika pomáhať v hlavných kategóriách športov.

Športové kontaktné šošovky

Hráči a podobne aj nadšení diváci dobre vedia o úrazoch spôsobených „rozlietanými“ lakťami, kolenami a inými predmetmi, ktoré vám vletia do cesty pri americkom futbale, hokeji, futbale i basketbale.

Ochrana očí alebo ochranné okuliare pomáhajú chrániť pred nárazom týchto vecí do očí, ktoré sú najjemnejším a najexponovanejším orgánom vášho tela. Môžete predísť fraktúram očnej jamky, opuchom sietnice, vnútornému krvácaniu, zápalom očnej dúhovky a traumatickým kataraktám po týchto úrazoch účinkami hrubej sily.

Športová očná optika zlepšuje zrak a ochranu pred slnkom. A ak potrebujete korekciu zraku, ponúkne vám lepšie charakteristiky a menej trápenia.

Odporúčaná ochrana:

  • Ochrana očí alebo ochranné okuliare
  • Polykarbonátové ochranné štíty tváre

Loptové a palicové športy

Pri všetkých športoch ako sú hádzaná, squash, raketbal, tenis, golf a baseball sa vrhajú tvrdé predmety vysokými rýchlosťami. Protišmyková, nezahmlievajúca sa očná optika vám nielenže pomáha sledovať očami loptu, ale jej polykarbonátová konštrukcia odolná proti nárazom a špeciálny dizajn pre šport zasa zadrží loptu pred úderom do oka.

Odporúčaná ochrana:

  • Ochrana očí
  • Chrániče tváre a odpaľovacie helmy

Vodné športy

Športové a plavecké okuliare sú ideálne pre vodné športy, kde silný vietor a hektické podmienky môžu do vás vrhnúť rôzne veci. Športová očná optika má kľúčový význam aj pri ochrane pred poškodením ultrafialovým žiarením (UV) a oslnením, ktoré ohrozuje váš športový výkon.

Pre plavcov s kontaktnými šošovkami nosenie plaveckých okuliarov chráni oči pred vniknutím vody a predchádza prípadom infekcie, čo je hlavnou príčinou komplikácií s kontaktnými šošovkami. (Poznámka: kontaktné šošovky nenoste pri plávaní.)

Odporúčaná ochrana:

  • Ochrana očí alebo ochranné okuliare
  • Plavecké okuliare

Výber správnej športovej očnej optiky

Toto by ste mali vedieť pri výbere ochrany očí alebo ochranných okuliarov:

  • Nikdy si nekupujte ochranu očí ani ochranné okuliare bez šošoviek.
  • Dbajte, aby šošovky boli navrhnuté tak, aby vyskočili von pri nehode.
  • Vyberte si šošovky z polykarbonátu, najodolnejšieho materiálu šošoviek proti nárazom, ktorý je dostupný na trhu.
  • Hľadajte šošovky, ktoré sa nezahmlievajú, a šošovky pre športy v prírode s ochranou proti UV žiareniu.

Nezabúdajte, ochrana očí chráni váš zrak. Ak máte otázky, vždy sa poraďte so svojím očným lekárom. Pomôže vám zaistiť, že máte správnu starostlivosť o oči a očnú optiku pre vaše oči a váš životný štýl.

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články