contact-lens-care

Kontaktné šošovky sú zdravotnícke pomôcky, schvaľované a regulované FDA USA, preto je dôležité starať sa o ne. Tu sú niektoré veci, na ktoré treba pamätať pri starostlivosti o kontaktné šošovky tak, aby vám najlepšie slúžili.

Riaďte sa predpísaným plánom nosenia

Nesnažte sa vydržať s dvojtýždennými kontaktnými šošovkami tri týždne. Nestojí to za to riziko. Kontaktné šošovky sa vyrábajú z rôznych materiálov podľa účelu a FDA USA ich schvaľuje vždy na konkrétny účel.

Kontaktné šošovky: zaobchádzajte s nimi opatrne!

Mäkké kontaktné šošovky na jednorazové použitie sa môžu roztrhnúť. Postupujte jemne. Ak sa šošovka roztrhne, vyhoďte ju. Šošoviek sa nedotýkajte ani nechtami. Nielenže sú nechty ostré, ale sú útulným útočiskom rôznych baktérií.

Nikdy nezdieľajte kontaktné šošovky s inými

Zdieľaním kontaktných šošoviek sa nielenže šíria baktérie od človeka k človeku, ale kontaktné šošovky sa prispôsobujú a predpisujú tak, aby vyhovovali vášmu zraku a vášmu oko.

Zakaždým použite čerstvý roztok na kontaktné šošovky

Kontaktné šošovky nikdy nečistite vodou z vodovodu – môže obsahovať choroboplodné zárodky a baktérie, ktoré spôsobujú infekcie.

Kontaktné šošovky nikdy neoblizujte – vaše ústa sú útočiskom rôznych komunít baktérií. Hoci sú mnohé z nich zdravé pre váš tráviaci systém, nie je to nič dobré pre vaše oči.

Pretrieť a opláchnuť

Kontaktné šošovky pretierajte vankúšikmi prstov v čerstvom roztoku 5 - 20 sekúnd. Dôkladne opláchnite, opäť čerstvým roztokom. Výskumníci zistili, že „pretrieť a opláchnuť“ je stále najlepší spôsob udržiavania kontaktných šošoviek bez mikroorganizmov, a to aj so systémami starostlivosti nevyžadujúcimi si pretieranie.

Udržiavajte svoje kontaktné šošovky v čistote

Puzdrá po každom použití vypláchnite. Uložte ich otvorené a prevrátené na suché a čisté miesto. Americká asociácia optometristov odporúča výmenu puzdra na kontaktné šošovky najneskôr vždy po troch mesiacoch.

Nespite v kontaktných šošovkách, ktoré nie sú určené na dlhodobé nosenie

Kontaktné šošovky na dlhodobé nosenie využívajú špeciálnu technológiu prepúšťajúcu viac kyslíka cez šošovku na rohovku. Ak nespíte a máte oči otvorené, slzy prenášajú kyslík zo vzduchu cez kontaktné šošovky na rohovku.

Keď spíte, normálne kontaktné šošovky môžu prekážať prítoku dostatočného množstva kyslíka do očí. Dôsledkom toho môžu byť infekcie, vredy a abnormálny rast ciev v rohovke.

Návod si preštudujte a dodržiavajte

Venujte pozornosť pokynom očného lekára, príbalovému letáku priloženému ku kontaktným šošovkám, návodu čistiaceho roztoku a puzdra na kontaktné šošovky. Všetky sú súčasťou starostlivo premysleného systému určeného na pomoc pri starostlivosti o vaše konkrétne kontaktné šošovky a pomôcky na starostlivosť o ne, tak, aby pomáhali chrániť vaše oči a zdravie.

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články