nearsightedness

Myopia alebo „krátkozrakosť“, ako ju nazýva väčšina z nás, je očná porucha, pri ktorej si môžete jasne pozerať blízke objekty, ale veci vo väčšej vzdialenosti môžu vyzerať rozmazané.

Táto porucha je pomerne častá a mnohí ľudia, ktorí ju majú, ju nespozorovali okamžite, pretože rozmazané nie sú všetky objekty, na ktoré sa pozerajú.

Čítanie knihy alebo jedálneho lístka môže vyzerať v poriadku. Ale čo takto vzdialená značka...? Môže ísť o nedostatočne jasné videnie.

Príčiny krátkozrakosti

Myopia sa spravidla spája s genetikou.

Ak ste krátkozraký, osobitnú pozornosť venujte včasným príznakom progresívnej myopie u vašich detí. Dôležité sú pravidelné očné vyšetrenia, pretože bežná krátkozrakosť sa spravidla prejaví v mladšom veku. Mnohé krátkozraké deti dostanú myopiu v mladom veku. Tá sa rok od roka zhoršuje až do začiatku dvadsiatych rokov.

Existujú aj ďalšie dôvody krátkozrakosti. Pamätáte si, ako vám rodičia hovorili, aby ste nikdy nesedeli príliš blízko pri televízore? Úlohu môžu zohrávať aj dlhé hodiny pozerania na monitory počítačov alebo čítanie pri slabom osvetlení – všetko, čo namáha oči.

Nikto zatiaľ nepozná presné príčiny krátkozrakosti, ale odhalili sme o nej veľké množstvo informácií.

K problémom s myopiou dochádza, ak sa svetlo vstupujúce do očí zaostruje pred sietnicou, nie na nej, ako by to bolo v prípade, keď oko funguje normálne. (Keď sa svetlo zaostruje za sietnicou, máte ďalekozrakosť. Prečítajte si o tom viac tu.0

Takže teraz, keď poznáme možné príčiny krátkozrakosti, čo s tým môžeme robiť?

Liečba myopie

Ako ste si určite domysleli, okuliare na krátkozrakosť sú jedným zo spôsobov korekcie rozmazaného videnia na diaľku. Ak máte viac ako 40 rokov, možno budete potrebovať multifokálne šošovky, aby ste videli vzdialené i blízke objekty, napríklad raňajšie noviny.

Kontaktné šošovky na krátkozrakosť sú alternatívou korekcie, pre ktorú sa rozhodnú mnohí. Existujú alternatívy šošoviek na korekciu krátkozrakosti i ďalekozrakosti. Ak máte aktívny životný štýl, napríklad ak športujete, alebo ak jednoducho preferujete kontaktné šošovky pred okuliarmi, poraďte sa s očným lekárom o možnostiach kontaktných šošoviek.

Alternatívou môže byť aj operácia na korekciu myopie. Pri operácii krátkozrakosti LASIK laser pretvorí vašu rohovku tak, aby sa svetlo vstupujúce do očí zaostrovalo tak, ako treba. Táto alternatíva však nie je automaticky vhodná pre každého. Záleží to od vašich očí. Takisto by ste mali vedieť, že mnohé poisťovne tento zákrok nehradia, pretože ho považujú za kozmetický.

Myopia u detí

Ako sme už spomenuli, krátkozrakosť býva často dedičná. Ak máte deti a ak vám bola diagnostikovaná krátkozrakosť, možno ste ju odovzdali ďalej svojim deťom. Samozrejme, nie je to vaša chyba, ale mali by ste dávať pozor na príznaky (bolesti hlavy, približovanie sa k objektom pri čítaní, únava z namáhania očí atď.).

Ako vždy, určite navštívte svojho rodinného očného lekára naplánujte si pravidelné návštevy.

Vaše dieťa má myopiu, tá len tak neprejde. Často sa zhoršuje, až do veku zhruba dvadsať rokov. 

Pokiaľ ide o mládež, diskutovalo sa o tom, či trávenie dlhšieho času vonku – ďaleko od televízorov a videohier – môže pomôcť pri znižovaní krátkozrakosti u detí.

Návšteva parku a hra vonku môže byť skvelý spôsob, ako stmeliť rodinu a možno pritom aj pomôcť očiam vášho dieťaťa.

Ak sa vám zdá, že vy alebo vaše dieťa má rozmazané videnie, navštívte optometristu. Ak žiadneho ešte nemáte, požiadajte príbuzných alebo priateľov, aby vám odporučili dôveryhodného. Nie je potrebné absolvovať ďalší rozmazaný deň!

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články