improve-eyesight

Ak nevidíme jasne, chytíme sa čohokoľvek. Hoci zrak nedokážeme skorigovať bez pomoci šošoviek alebo operácie, existujú určité základné spôsoby zlepšenia zraku a zdravotného stavu očí vlastnými silami.

Prirodzené zlepšenie zraku

Najlepší prirodzený spôsob zlepšenia zraku je prirodzene dať očiam to, čo potrebujú pre zdravie. Plynulý prísun výživnej stravy a vitamínov udržuje vaše oči – a váš organizmus všeobecne – vo vrcholnom stave.

Vitamíny a antioxidanty

Dva základné vitamíny a antioxidanty, u ktorých sa preukázalo, že prispievajú k zlepšeniu zraku:

  • Vitamín A (nedostatok ohrozuje prívod pigmentu nazývaného rodopsín, rozhodujúceho pre videnie v zhoršených svetelných podmienkach a v noci)
  • Luteín

Ako luteín pomáha očiam

Luteín je farbivo, ktoré sa vo vysokých koncentráciách nachádza vo vrstve sietnice, kde pigmentom nabité bunky pomáhajú pri ochrane proti prílišnému svetlu. Dôveryhodné vedecké výskumy ukazujú, že suplementácia luteínu pomáha tomuto procesu v našich očiach a prirodzene zlepšuje zrak.

Luteín je antioxidant, ktorý sa našťastie v prírode vyskytuje v ovocí a zelenine, napríklad špenáte, keli a mangolde

Potraviny na podporu zraku

Mnohé z vitamínov a antioxidantov, ktoré prirodzene zlepšujú zrak, sa vyskytujú v bežných potravinách, napríklad:

  • Mrkva, kel, špenát a listová zelenina (vitamín A a luteín)
  • Pečeň (vitamín A), vrátane oleja z tresčej pečene
  • Mangold, cuketa a ružičkový kel (luteín)
  • Sladké zemiaky a maslo (vitamín A)

Zachránia očné cvičenia môj zrak? (Alebo len budem gúľať očami?)

Mnohé očné cvičenia sú ospevované ako spôsoby prirodzeného zlepšenia zraku a prekonanie krátkozrakosti. Batesova metóda odporúča zakrývanie očí dlaňami, pohybové a vizualizačné techniky na pretvarovanie očnej buľvy a zlepšenie videnia. Yan Bao Jian Cao odporúča masáž a akupresúru ako spôsoby na zmiernenie námahy a očných problémov.

Zatiaľ však u žiadneho z týchto cvičení nepotvrdili iné ako neoficiálne výsledky alebo efekt placebo. Hoci terapia na zlepšenie zraku patrí medzi významné odbory optometrie, ktorá rieši problémy s postavením očí, schopnosťou sledovania a s únavou, neexistuje žiadny presvedčivý dôkaz, že zrakové cvičenia môžu ovplyvňovať ostrosť.

Bez odbornej pomoci nedokážeme skorigovať zrak a na problémy so zrakom neexistuje žiadne jednoduché a ľahké riešenie. Nástroje, ako je správna výživa a strava, však napriek tomu môžu pomôcť vášmu zraku prirodzene a vlastnými silami. Ako vždy, poraďte sa so svojím očným lekárom.

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články