allergies

Ach tá jar!

Je čas na aprílové lejaky a májové kvety. A pre mnohých z nás aj čas návratu sezónnych alergií a pálenia, svrbenia a sčervenenia oči.

Ak tento scenár platí priamo aj pre vás, vedzte, že nie ste sami. Očné alergie sú veľmi rozšírené.

Čo by ste mohli urobiť proti očným alergiám? Veľa.

Vodnaté oči, očná alergia, svrbenie... ach čo ešte!

Príznaky očnej alergia sa môžu prejaviť v každom ročnom období. Môže to závisieť od lokality a typu alergie: sezónna, spravidla nás trápi pol roka, a celoročná, ktorá sa s nami pohráva po celý rok.

Očnú alergiu môžu spôsobovať mnohé vonkajšie faktory. Sezónne alergie vyvolávajú alergény unášané do vonkajšieho vzduchu, ako je peľ, ambrózia, trávy, a pod. Celoročné alergie majú iných pôvodcov, od lupín domácich miláčikov až po roztoče v prachu.

Dôležitá poznámka: pokiaľ pociťujete svrbenie očí a ďalšie príznaky alergie, odporúčame vám navštíviť lekára a požiadať o odbornú diagnózu. Aj pri príznakoch pripomínajúcich alergie môže ísť o úplne iné stavy, ako je jačmeň, opuchnutá žľaza na viečku, či dokonca zápal spojoviek, vysoko nákazlivá infekcia. (Prečítajte si o tom viac tu.)

Liečba očných alergií

Okrem predpísanej medikácie existujú prírodné tradičné prostriedky na liečby alergií, ktoré si môžete vyskúšať na určitú úľavu.

Začnite tým, že vylúčite príčinu (ak je to možné). Môže to znieť ako samozrejmosť, ale trocha plánovania sa môže už čoskoro vyplatiť tým, že prestanete kýchať a dosiahnete úľavu alergie.

Ak máte sezónnu alergiu, snažte sa vyhýbať aktivitám vonku počas veterných dní na jar a v lete. Jarná spŕška dokáže priniesť zázraky s peľom, preto sa snažte vyhradiť na záhradné práce deň po daždi.

Možno sa rozhodnete, že topánky necháte vonku, aby ste neroznosili peľ po celom dome.

Ďalšie antihistaminické nápady pre alergikov

Hoci sušenie plachiet a obliečok na vankúše vyvesením vonku môže byť skvelé pre životné prostredie (a pre váš účet za elektrinu), možno  počas dní s vysokými koncentráciami peľu radšej zvážite použitie elektrickej sušičky. V opačnom prípade riskujete noc s kýchaním a slzením, keď ležíte na kontaminovaných materiáloch. 

Snažte sa odolať šúchaniu svrbiacich očí rukami. Môže to zhoršiť situáciu s očnými alergiami.

Umývanie tváre a spláchnutie vody z očí môže tiež pomôcť odplaviť peľ a ďalšie potenciálne dráždidlá. Najprv si umyte ruky mydlom a tvár si umývajte potom bez neho. Mydlo môže dráždiť aj vaše oči.

Každý z nás je iný. Ako vždy, určite sa poraďte s lekárom o tom, aká liečba očnej alergie bude pre vás najvhodnejšia.

Kontaktné šošovky a alergie

Ak nosíte kontaktné šošovky a trpíte alergiami, pravdepodobne zažívate dni, kedy ste radšej zostali v sprche po celé hodiny. Súcítime s vami. Avšak skôr, ako vynecháte prácu alebo školu, môžete urobiť niektoré kroky na zmiernenie svrbenie a začervenanie očí.

Kontaktné šošovky čistite a dodržiavajte odporúčané plány nosenia výrobcu. Snažte sa nezabudnúť na tento dôležitý krok! Napíšte si poznámku. Vytvorte si pripomenutie ako e-mail alebo SMS.

Majte poruke zvlhčovacie kvapky. Je to vždy dobrý nápad, ale počas dní so zvýšenou peľovou záťažou je to jednoducho nevyhnutnosť.

Podľa možnosti zvážte prechod na jednodenné kontaktné šošovky namiesto dvojtýždenných alebo mesačných kontaktných šošoviek. Môže to pomôcť pri znížení množstva znečisťujúcich alergénov.

Očné alergie nie sú žiadna zábava. Existujú však opatrenia na zlepšenie situácie. Svojho očného alebo rodinného lekára sa pri ďalšej návšteve spýtajte, aké kroky sú pre vás správne.

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články