eye-and-vision

Vaše oči sú jedinečné. Existuje množstvo faktorov, ktoré môžu prispieť k odpovedi na túto dôležitú otázku.

Ak budete partnersky spolupracovať s očným lekárom, sme tu na to, aby sme vám pomohli dospieť k informovanému rozhodnutiu o tom, ktoré kontaktné šošovky sú pre vás najlepšie.

Po prvé, prejdime si niektoré základné informácie o zdravotnom stave vašich očí a o tom, či ste krátkozraký, ďalekozraký alebo či máte astigmatizmus.

Kontaktné šošovky na astigmatizmus

Často sa nás pýtajú „Aký typ šošovky je najlepší na astigmatizmus?“ Vynikajúca otázka! Sú to torické kontaktné šošovky a môžu vám pomôcť pri korekcii zraku, ak vidíte rozmazané objekty nablízku i v diaľke.

Prečítajte si náš článok o astigmatizme.

Presbyopia: čo je to?

Po dosiahnutí veku 40 - 45 rokov sa vám môže skomplikovať čítanie zblízka. Stáva sa to každému. Takáto ďalekozrakosť sa nazýva „presbyopia“. Dá sa jednoducho korigovať multifokálnymi alebo bifokálnymi kontaktnými šošovkami.

Prečítajte si náš článok o presbyopii.

Čo je to ďalekozrakosť (hyperopia)?

Ďalekozrakosť – alebo „hyperopia“, ako ju môže nazývať očný lekár – označuje schopnosť vidieť veci v diaľke jasne, ale blízke predmety sa môžu javiť ako rozmazané. Na rozdiel od presbyopie, ďalekozrakosť sa môže vyskytnúť v každom veku. Tento problém dokážu korigovať dioptrické okuliare i kontaktné šošovky.

Prečítajte si náš článok o ďalekozrakosti.

Čo je to krátkozrakosť (myopia)?

Krátkozraké, myopické: znamenajú to isté. Pri tejto poruche dokážete jasne vidieť objekty nablízku, ale vzdialené objekty môžu byť nezaostrené. Podobne ako je to u ďalekozrakosti, tento problém možno korigovať dioptrickými okuliarmi, kontaktnými šošovkami i operáciou.

Prečítajte si náš článok o krátkozrakosti. 

Jednodenné, dvojtýždenné alebo mesačné: ktoré sú pre mňa najlepšie?

Mäkké kontaktné šošovky sú mimoriadne pohodlné a zlepšenia vo výrobe teraz ponúkajú rad alternatívnych jednorazových kontaktných šošoviek. Či už uprednostňujete jednodenné kontaktné šošovky (denné), alebo dvojtýždenné kontaktné šošovky, o najvhodnejšej plánovanej výmene sa poraďte so svojím očným lekárom.

Prečítajte si náš článok s jednodennými kontaktnými šošovkami.

Ak ide o očnú optiku, máte možnosť výberu.

Váš optometrista vám môže predpísať správny recept na vaše zrakové potreby. V spolupráci s vašim očným lekárom vám potom dodáme správne kontaktné šošovky na naplnenie týchto potrieb.

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články