watery-eyes

Cítite, že sú vaše oči vlhkejšie ako by mali byť?

Ak máte červené, slziace oči, môže to mať pôvod vo viacerých veciach. Ak to spôsobuje externé dráždidlo, reakcia vašich očí je úplne prirodzená.

Slzy pomáhajú upokojiť oči a udržiavajú ich lubrikované. Ak narazíme na prach alebo dym, vaše oči sa bránia práve slzením. Ale čo ak zistíte, že máte slziace oči stále, aj keď zmeníte svoje okolie?

Prejdime si možné príčiny a to, ako si môžete pomôcť.

Príčiny slzenia očí 

Ak máte červené a slziace oči, jedným z hlavných vinníkov môže byť alergia. Aj keď ste možno nezažili alergie ako dieťa, naše organizmy sa s vekom menia a to, čo bolo v poriadku jeden rok sa na ďalší môže zmeniť.

Zmena vášho prostredia môže vyvolať aj alergickú reakciu.

Nemusí to súvisieť s prechodom do oblasti s vysokým obsahom peľu alebo ambrózie, príčina môže byť oveľa subtílnejšia. Položte si sami tieto otázky:

  • Presťahovali ste sa nedávno do nového bytu?
  • Kúpil si niektorý z vašich priateľov v poslednej dobe nového domáceho maznáčika?
  • Začínate v novom zamestnaní?

Každá z týchto príčin môže priniesť nové dráždidlá do vašich očí.

Nový dom alebo byt – hoci je na prvý pohľad veľmi čistý – môže v sebe skrývať niečo, čo spôsobuje slzenie vašich očí. Nové zamestnanie v kancelárii môže spôsobiť, že vám fúka vzduch do očí, vysúša ich a núti ich k práci navyše, aby udržali vysokú úroveň vlhkosti. A domáci miláčik nových priateľov môže púšťať stopy vlasov alebo chlpov do vašich očí – aj keď nenavštevujete vášho priateľa doma.

Ak nič z tohto nezodpovedá vašej situácii, sú aj ďalšie aj možné príčiny vášho nadmerného slzenia. Jednou, s ktorou treba uvažovať, je vek.

Liečba slziacich očí: čo môžete urobiť

Ako starneme, znižuje sa kvalita našich sĺz. Viete, slzy nie sú len voda. Naše telo vytvára zmes, ktorá sa namieša tak, aby boli naše oči lubrikované. Ak vaše oči nedostávajú vlhkosť, ktorú potrebujú, môžu to kompenzovať tvorbou sĺz – teda slziacimi očami.

Ak ide o chronický stav, lekár vás môže informovať o možnostiach, ktoré vám môžu pomôcť. Dôležité je konať.

Príčina slzenia vašich očí môže prameniť z dôvodov, ktoré možno ľahko napraviť, preto nie je žiadny dôvod odkladať nápravu. A aj v prípade, ak si váš stav vyžaduje operáciu, pôjde spravidla o ambulantný zákrok. Prečo sa o to nepostarať včas a lepšie si užívať svoj život?

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články