dry-eyes

Aby sme sa pohodlne cítili po celý deň, automaticky žmurkáme. Pomáha to lubrikovať a zvlhčiť oči, aby ste necítili suchosť. Ak už ste zažili horúci, suchý vietor fúkajúci do tváre, poznáte ten nepríjemný pocit „šmirgľových očí“.

U niektorých z nás ten pocit suchých, podráždených očí pretrváva s nami. Niekedy oči neprodukujú dosť sĺz, aby zvlhčili oči a tieto slzy správne neodtekajú. Táto porucha sa vyskytuje častejšie so zvyšujúcim sa vekom. Oční lekári to označujú ako „suchá keratokonjunktivitída“, ale asi to poznáte pod iným názvom ... „syndróm suchého oka“.

Príznaky syndrómu suchého oka

Syndróm suchého oka, alebo jednoducho „DES“, postihuje ľudí vo veku nad 40 rokov. Niektoré príznaky zahŕňajú:

  • Svrbenie očí
  • Červené, krvou podliate oči
  • Zvýšená citlivosť na svetlo

Ak si pomyslíte: „Takto som sa predsa cítil/a minulý týždeň“, spomeňte si aj na to, čo ste robili. Všetci sme niekedy mali červené, suché oči. Boli ste v horúcom, veternom prostredí? A čo takto kancelária, kde vám neustále fúka do tváre vzduch alebo sa možno dlho pozeráte na obrazovku počítača alebo televízora?

Neustály prievan môže vysušovať oči a uprený pohľad do monitorov môže spôsobiť, že nežmurkáme tak často, ako by sme mali. Ak k tomu dôjde, nedostávame vlhkosť, ktorú naše oči potrebujú.

Ak ste neboli na túre naprieč Saharou (alebo ste prinajmenšom nesledovali dlhý film o tom v televízore), a ak zistíte, že máte pocit suchosti očí častejšie ako predtým, možno máte práve syndróm suchého oka.

Liečba syndrómu suchého oka

Hoci je rozšírený, syndróm suchého oka nie je nič, čo by vám len tak prešlo, ako nachladnutie. Očný lekár vám predpíše terapiu, ktorú musíte dodržiavať, aby sa tento stav naozaj zmiernil.

Medzi takéto terapie môžu patriť:

Aplikácia očných kvapiek – ak máte chronicky suché oči, pomôcť vám môže zvlhčovanie umelými slzami po celý deň. Upozorňujeme, že naše slzy nie sú len voda. Obsahujú aj ďalšie prísady, ktoré pomáhajú bojovať proti infekcii a lubrikovať oko, aby zostávalo vlhké.

Nemyslite si, že vystriekanie očí vodou to napraví. Nie je to tak.

Krémy a iné medikácie – ak by ste potrebovali trocha pomoci s rozprúdením sĺz, existujú lieky na lekársky predpis, ktoré vám môžu pomôcť. Poraďte sa s očným lekárom.

Operácia – operáciou na syndróm suchého oka sa môžu uzavrieť kanáliky, ktoré umožňujú odtekanie sĺz. Načo robiť takú vec? Preto, že to môže pomôcť udržať slzy okolo očí, a tak v nich udržať vlhkosť.

Hoci neexistuje žiadna metóda na zmiernenie suchých očí, ktorá by bola vhodná pre každého, tu uvedené metódy iným pomohli s týmto problémom. Poraďte sa s optometristom alebo oftalmológom, či sú tieto terapie pre vás tie správne.

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články