tips-to-protect-your-eyes

Vaše oči patria k vašim najdôležitejším orgánom. Vaše oči vám umožnia nielen vidieť tvary a hĺbky s miliónmi farieb, ale pomáhajú pri vnímaní svetelných signálov, ktoré udržujú správny chod vnútorných hodín vášho organizmu.

Vaše oči patria tiež medzi najzraniteľnejšie časti tela. Potrebujú vašu ochranu na udržanie a zlepšenie zraku.

Hoci možno viete, že pri aktivitách ako práca s drevom alebo záhradkárčenie by ste vždy mali nosiť ochranné okuliare, existujú aj ďalšie spôsoby ochrany očí a udržiavania ich zdravia každý deň.

Ochrana vašich očí pred slnkom

Ako všetky zdroje energie aj slnko prináša nevyhnutnú podporu života, ale môže tiež spôsobiť aj vážne škody. Na ultrafialové (alebo UV) žiarenie pripadá značná časť nebezpečenstva, ktoré predstavuje slnečné svetlo. Spaľuje vašu pokožku i oči a spôsobuje dlhodobé poškodenie, ak ich nebudete chrániť.

Slnečné UV lúče  predstavujú skutočné nebezpečenstvo, keď ste za slnečného dňa na pláži, ale sú rovnako škodlivé aj pri zatiahnutej oblohe a na snehu, ktorý odráža svetlo do očí.

Ochrana vašich očí pred slnkom a poškodením UV:

  • Vonku používajte kvalitné slnečné okuliare s UV ochranou
  • Noste klobúk alebo čiapku so širokým štítkom a robte si prestávky v tieni
  • Nikdy nepozerajte do slnka, najmä nie s ďalekohľadom alebo pri zatmení Slnka

Ochrana proti námahe očí

Niekedy sme najväčším nebezpečenstvom pre naše oči my sami. Preťažované oči sú náchylné ku krátkodobým a dlhodobým očným a zrakovým problémom. Ak si chcete chrániť zrak a udržať dobrý zdravotný stav očí, minimalizujte námahu uplatňovaním týchto pravidiel:

Pri práci na počítači robte prestávky. Skúste si urobiť 15-minútové prestávky preč od počítača po každých dvoch hodinách a každých dvadsať minút nechajte oči oddýchnuť tak, že sa poobzeráte po miestnosti.

Doprajte si dobré osvetlenie. Vaše oči potrebujú dostatok svetla na čítanie a písanie, prácu na počítači alebo sledovanie televízie. Pri slabom osvetlení alebo v tme oči pracujú s väčšou námahou ako obvykle, čo spôsobuje únavu.

Často žmurkajte na osvieženie a navlhčenie očí.

Zaobstarajte si vhodnú očnú optiku. Ak nosíte okuliare alebo kontaktné šošovky, vždy sa uistite, že korekcia je aj naďalej správna pre vaše oči a pre typ práce, ktorú robíte.

Udržiavajte dobrú kvalitu vzduchu. Vyvarujte sa suchých očí a zlepšujte svoj zrak použitím zvlhčovača, udržiavaním príjemných teplôt a vyhýbajte sa zadymeniu a iným znečisťujúcim látkam.

Buďte chytrý! Pravidelne navštevujte očného lekára a starajte sa o oči, aby boli zdravé.

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články