blocked-tear-ducts

Ak ste nedávno sledovali nariekajúce dieťa – alebo len najnovší hollywoodsky sentimentálny slaďák – dobre viete, že niektoré slzy môžu stekať z očí dolu po tvári.

Existujú však aj slzné kanáliky (nazývané aj nazolakrimálne kanáliky alebo lakrimálne kanáliky), ktorými slzy odtekajú do nosa. Práve tieto odtokové kanáliky sú príčinou, prečo vám začne tiecť z nosa pri plači, alebo keď vám slzia oči pri alergickej reakcii.

Ak sú upchaté tieto slzné kanáliky, dochádza k problémom. Pozrime sa, čo spôsobuje upchatie slzného kanálika, čo sa stane a ako to napraviť.

Čo spôsobuje upchaté slzné kanáliky?

Dôvody upchatia slzných kanálikov sú rôzne.

Vrodené upchatie: až pätina novorodencov sa narodí s upchatými kanálikmi. Príčinou môžu byť nedostatočne vyvinuté alebo abnormálne kanály alebo vývojové problémy v štruktúre tváre a lebky.

Zúženie kanálikov spôsobené vekom: u dospelých sa starnutím môžu zužovať otvory slzných kanálikov a zvyšuje sa pravdepodobnosť obštrukcie slzného kanálika.

Infekcia a zápal: upchatie slzných kanálikov môžu spôsobovať aj infekcie a zápaly slzných kanálikov, očí a nosa. Upchatie slzných kanálikov môže samo o sebe tiež spôsobiť infekciu a zápal.

Poranenia tváre a traumy: každé zranenie, ktoré postihne slzné kanáliky alebo kostnú štruktúru, ktorá ich obklopuje, môže spôsobiť zablokovanie slzných kanálikov.

Nádory, cysty, a kamene: upchaté slzné kanáliky môžu pochádzať z nádorov a iných bujnení.

Ako vidíte, hoci upchaté slzné kanáliky spôsobujú rad príznakov, signalizujú aj zásadné otázky. O problémoch s očami sa vždy poraďte s očným lekárom, aby ste pri akýchkoľvek problémoch získali okamžitú pomoc a starostlivosť.

Príznaky upchatých slzných kanálikov

Z obštrukcie slzných kanálikov alebo infekcií spôsobených upchatím môže vznikať celý rad symptómov. Patria k nim:

  • Slziace oči a nadmerné slzenie
  • Opakované zápaly a infekcie (infekcie sú príčinou i dôsledkom upchatia slzných kanálikov)
  • Tvorba a uvoľňovanie hlienu
  • Bolesť a opuch vnútorného kútika očí
  • Rozmazané videnie
  • Krvavé slzy

Očný lekár môže vyhodnotiť a vyšetriť, či vaše slzné kanáliky správne odvádzajú slzy a pomôže vám posúdiť možnosti liečby.

Liečba upchatých slzných kanálikov

Najlepší spôsob terapie upchatých kanálikov závisí od príčiny upchatia. Oční lekári odporúčajú, aby ste vyskúšali najprv najmenej invazívne možnosti a pomôžu vám posúdiť, čo je pre vás najvhodnejšie a kedy treba rozšíriť možné alternatívy.

Tu je niekoľko najrozšírenejších metód liečby upchatých slzných kanálikov.

Upchaté slzné kanáliky u malých detí

U mnohých novorodencov upchaté slzné kanáliky zmiznú už počas prvého roka. Existujú však prípady, keď je nevyhnutná liečba. Prvá metóda liečby upchatých slzných kanálikov u malých detí spočíva v dilatácii (jemné pootvorenie kanálika), sondáži a irigácii. Ak by to nefungovalo, oční lekári na ďalšiu dilatáciu kanálikov niekedy zasunú nafukovací balónik.

Upchaté slzné kanáliky u dospelých

Upchaté slzné kanáliky u dospelých sú obvykle príznakom zúženia alebo iných problémov, ktoré sa nevyriešia sami. Prvý stupeň liečby je rovnaký ako u bábätiek: dilatácia, sondáž a irigácia.

Operačná alternatíva, keď menej intenzívna terapia neprinesie zlepšenie, je stentovanie a intubácia, pri ktorej sa zasúva hadička, držiaca slzný kanálik otvorený.

Ako vždy, ak máte príznaky alebo obavy, určite sa poraďte s očným lekárom. Úlohou očného lekára je pravidelne vyšetrovať vaše oči a sledovať prípadné problémy, ale takisto aj posúdiť problémy vznikajúce v čase medzi pravidelnými vyšetreniami a pomáhať vám nájsť najlepšie možnosti terapie.

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články