right-age-to-wear-contacts

Nosenie a starostlivosť o kontaktné šošovky tak, aby prinášali maximálny možný prospech pre oči i zrak, je oveľa náročnejšie, ako jednoduché nosenie okuliarov. Aký je však vhodný vek na začatie nosenia kontaktných šošoviek? Tu je niekoľko tipov a úvah na usmernenie pri prvom nosení kontaktných šošoviek.

 

 

Kvíz detskej krátkozrakosti

Simulátor videnia

Môžu deti nosiť kontaktné šošovky?

Hoci asi neexistuje minimálny alebo odporúčaný vek nosenia kontaktných šošoviek, predsa len je dôležité zvážiť, či sú vhodné kontaktné šošovky. Toto rozhodnutie závisí v menšej miere od veku ako od jedinečných čŕt vášho dieťaťa a od kontextu. Tu je niekoľko tipov na posúdenie, či je vaše dieťa pripravené nosiť kontaktné šošovky.

Rozhodovanie o kontaktných šošovkách pre deti

Kontaktné šošovky si vyžaduje zodpovedné nosenie a starostlivosť. Hoci komplikácie sa vyskytujú len zriedkavo (ročne postihujú iba 5 % z používateľov), väčšina z nich je spôsobená nevhodným nosením alebo zaobchádzaním s kontaktnými šošovkami.

Dokáže vaše dieťa zvládnuť takúto zodpovednosť? Poriadne si preštuduje návody? Plní si svoje domáce práce bez pripomínania? Zabúda si doma domáce úlohy? Zamyslite sa, či sa vaše dieťa dokáže naučiť správne nasadzovať a vyberať kontakty, aj keď bude unavené, či bude udržiavať šošovky v čistote a či bude dodržiavať plán pravidelného nosenia.

Potrebuje vaše dieťa kontaktné šošovky? Odporúča váš očný lekár kontaktné šošovky? Chce ich vaše dieťa na zlepšenie športovej výkonnosti? Ak ide o čisto kozmetické dôvody, zvážte možnosť porozprávať sa s dieťaťom o skutočných dôvodoch alebo o nátlaku vrstovníkov, ktoré môžu byť stimulom jeho túžby.

Kedy nosiť kontaktné šošovky

Pre mnohých ľudí sú kontaktné šošovky súčasne kozmetické i praktické rozhodnutie. Ak vaše dieťa alebo tínedžer nepotrebuje dioptrické kontaktné šošovky, ale chcelo by len bombovo vyzerať (alebo ich použiť ako doplnok k úžasnému kostýmu), môže si nájsť množstvo farebných alebo halloweenskych kontaktných šošoviek aj on-line. Rodičia by si však mali dávať pozor: ak si kúpite kontaktné šošovky on-line, nemusia byť schválené FDA. Vždy si to najprv overte u očného lekára.

Niektoré výhody kontaktných šošoviek

Kontaktné šošovky na predpis častou veľmi uľahčia naše životy. Hoci si vyžadujú zodpovednú starostlivosť, môžu tiež:

  • Poskytnúť rozšírený rozsah nášmu zraku
  • Zlepšiť vašu športovú výkonnosť a športové zážitky
  • Ponúknuť lepší vizuálny zážitok, ak je správny predpis

Nezabúdajte, zdravé oči znamenajú dobrý zrak. Poraďte sa s očným lekárom vždy, ak zvažujete, že budete používať kontaktné šošovky alebo pri iných rozhodovaniach súvisiacich s vaším zrakom.

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články