how-young-is-too-young

Deti musia byť dostatočne vyspelé, aby zvládli používanie kontaktných šošoviek tak, aby udržali zdravie svojich očí i zraku. Vek, v ktorom sú na to pripravené, závisí od konkrétneho dieťaťa. Okrem konzultácie s očným lekárom tu uvedieme niektoré úvahy, ktoré vám pomôžu zistiť, či je vaše dieťa pripravené na kontaktné šošovky.

 

 

Kvíz detskej krátkozrakosti

Simulátor videnia

Dôležité otázky o kontaktných šošovkách pre deti

Je vaše dieťa zodpovedné? Robí si domáce úlohy bez toho, aby ste ho o to požiadali? Dokáže udržiavať svoju izbu v čistote a obývateľnom stave? Myslíte si, že nakŕmi domáceho maznáčika aj bez pripomínania? Vaše dieťa bude musieť zodpovedať za starostlivú a pravidelnú starostlivosť o svoje kontaktné šošovky, za ich ochranu i ochranu očí.

Prečo chce vaše dieťa kontaktné šošovky?

Ide v prípade zrakových komplikácií o funkčné problémy? Alebo tu ide o obavy o vzhľad? Ak áno, mali by ste sa porozprávať so svojím dieťaťom o tom, ako sa cíti a o tlaku rovesníkov v škole. Nechajte ho otvorene povedať, prečo chce nosiť kontaktné šošovky.

Čo si myslí váš očný lekár?

Spýtajte sa očného lekára na kontaktné šošovky pre vaše deti na základe jeho vedomostí o súčasnom i minulom zdravotnom stave očí. Môže vám pomôcť osvetliť dôležité klady a zápory a ukázať deťom, ako sa kontaktné šošovky nasadzujú.

Upírie, farebné a ďalšie druhy módnych kontaktných šošoviek

Ak vaše dieťa chce červené alebo modré kontaktné šošovky, aby bombovo vyzeralo, alebo halloweenske kontaktné šošovky, mali by ste vedieť niektoré veci:

  • Ak si kupujete kontaktné šošovky on-line, mnohé z nich na internete nemusia byť schválené FDA.
  • Nákup kontaktných šošoviek bez receptu a usmernenia od očného lekára môže viesť k závažným infekciám a zrakovým problémom.
  • Dekoratívne a iné kontaktné šošovky, ktoré nie sú správne prispôsobené, môžu ovplyvňovať normálny zrak a poškriabať rohovky.
  • Navštívte očného lekára a vyhýbajte sa lacným kontaktným šošovkám

Zrak vášho dieťaťa je drahocenný. Hoci vyzerať ako obľúbená postavička z obľúbeného kresleného filmu alebo filmové monštrum sa môže zdať ako skvelý nápad, výhody a nevýhody by ste mali zvážiť s vaším dieťaťom. A konečne, v prípade kontaktných šošoviek pre deti je najdôležitejšie poradiť sa so svojím optometristom.

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články