tv-and-kids

Trávia vaše deti príliš veľa času pred televízorom?

Televízia dnes znamená oveľa viac než len televízne programy. Existujú DVD, mediálne prúdy, video hry a oveľa viac. Deti sú konfrontované s televízormi, ale súčasne s tým aj s počítačmi, smartfónmi, tabletmi, prenosnými prehrávačmi DVD ... a zoznam pokračuje. Je celý ten čas pred obrazovkou počítača a televízora škodlivý?

Tu je niekoľko úvah na pomoc pri rozhodovaní o  najlepšom riešení pre deti.

Kvíz detskej krátkozrakosti

Simulátor videnia

Je televízia dobrá pre deti?

Obsah programov pre deti v televízii môže to byť zábavný a niekedy aj poučný. Príliš veľa čohokoľvek však nie je žiadna výhra a rozhodne to platí aj pre televíziu. Tu sú niektoré z varovaní, na ktoré by ste pamätať pri sledovaní televíznych zvyklostí vašich detí.

Je to sedavá činnosť

Dlhé hodiny sedenia pred obrazovkou pripravia deti o aktívnu hru a pohyb, ktoré sú potrebné pre rozvoj silného a zdravého dieťaťa.

Môže ho to odradiť od sociálneho zdieľania a fantázie pri tvorivých hrách

Je stále jasnejšie, že učenie tvorivými hrami, najmä s inými deťmi, je základným kameňom rozvoja v detstve. Sledovanie programov, hoci zábavné, je pasívne a nedokáže dieťa úplne zaangažovať.

Mnohé prvky televíznych programov nie sú vhodné pre deti

Dokonca ani pri zariadeniach rodičovskej kontroly a rozširovaní ponuky internetových detských televíznych programov a špecializovaných televíznych kanálov pre deti nemôžete všetko skontrolovať a odfiltrovať.

Aké televízne programy sú dobré pre deti?

Sledujte spolu s dieťaťom programy primerané jeho veku, aj to v rozumnom rozsahu. Nepokúšajte sa zneužiť televízor alebo počítač ako pestúnku na dlhé hodiny. Takto vidíte, čo pozerá a máte priestor porozprávať sa s ním o tom.

Ak máte mladšie dieťa, určite sa zasmejte a zapájajte sa do deja na obrazovke, aj vtedy, ak humor nie je na vašej úrovni. To vám pomôže zblížiť sa s dieťaťom a ozvláštniť rodinné momenty.

Zrak a deti: môže sledovanie televízie ubližovať detským očiam“?

Platí to, čo pre každý čas pred monitorom. Neprimeraná dĺžka môže spôsobiť únavu očí a iné problémy, najmä u mladých očí, ktoré sa ešte vyvíjajú. Mozog vašich detí sa stále vyvíja, vlastne až do dvadsiatich rokov.

Niektoré veci, ktoré si treba zapamätať:

  • Vy i deti by ste si mali dať oddýchnuť očiam na 15 minút po každých 2 hodinách času pred obrazovkou.
  • Každých pár minút odvráťte na pár sekúnd pohľad (výborne to funguje, ak sa na program pozeráte spolu a komunikujete pri tom navzájom).
  • Televíziu by ste vy ani vaše dieťa nemali nikdy pozerať v úplnej tme.
  • Ak vaše dieťa sedí príliš blízko pri televízore, môže to byť príznakom toho, že potrebuje okuliare. Zabezpečte kontrolu zraku vášho dieťaťa v pravidelných intervaloch a vždy sa poraďte s očným lekárom o všetkých otázkach alebo obavách.

Televízia, ako čokoľvek iné, má výhody a nevýhody. Môže prinášať stimulujúci, vzdelávací obsah. Môže to byť dobrá príležitosť na stmelenie rodiny. Avšak príliš veľa času venovaného sledovaniu televízie a monitora odpútava vaše deti od iných zdravých aktivít, konfrontuje ich s obsahom, na ktorý ešte nie sú pripravené alebo namáha ich oči.

Nezabúdajte, čím menej televízie, tým lepšie!

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články