vision-for-children

Deti vnímajú svet úplne inak ako dospelí a začína to tým, ako vidia. Pozrime sa bližšie na zrak detí, ako sa vyvíja a čo by ste mohli urobiť ako rodič, aby mali deti silné a zdravé oči.

Zrak pri narodení: úplne nový svet

Blahoželáme! Práve vám prišiel nový balíček radosti. Narodenie asi otriaslo jeho svetom podobne, ako vaším, a môže chvíľu potrvať, kým otvorí svoje oči. Hneď potom lekári a sestry skontrolujú spolu s ďalšími bežnými vyšetreniami po pôrode, či nemá vrodené očné problémy. Na prevenciu infekcie budú spravidla aplikovať krém.

Zrak novorodenca sa veľmi líši od zraku dospelého, dokonca aj od batoľaťa. Váš novorodenec ešte nevidí farby – len odtiene sivej. Má mať aj rozmazané videnie so zrakovou ostrosťou okolo 20/400 a nedokáže zaostriť ďalej ako na dvadsať alebo tridsať centimetrov. Novorodenci nie sú navyše ani veľmi citliví na svetlo: potrebujú asi 50-násobne viac svetla, aby si ho vôbec všimli.

Pri narodení má oko vášho bábätka len asi tri štvrtiny veľkosti dospelého oka. V týchto prvých niekoľkých týždňoch sa začínajú vyvíjať aj štruktúry a receptory oka, spolu s nervami v oku a mozgu. Bude to pokračovať najbližšie dva roky. Pozrime sa na proces vývoja zraku.

Čo môžete urobiť

Pomôžte svojmu dieťaťu s výborným štartom:

 • Dodržiavajte správnu predpôrodnú starostlivosť a výživu počas tehotenstva
 • Dávajte svojmu dieťaťu jasné, vysoko kontrastné veci
 • Zapnite nočné svetlo pre bábätko, aby sa rozhliadalo okolo seba v postieľke, keď nespí
 • Nemeňte radikálne váš vzhľad

Vývoj zraku detí: prvý rok

Po niekoľkých týždňoch už vaše dieťa dokáže vidieť väčšinu farieb, ale farebný zrak sa v najbližších niekoľkých mesiacoch bude naďalej rozvíjať. Práve v týchto prvých niekoľkých mesiacoch sa začína zvyšovať aj zraková ostrosť a pomaly sa zvyšuje aj citlivosť na svetlo.

Práve teraz sa oči vášho dieťaťa učia spolupracovať. Počas rozvíjania tejto koordinácie je normálne, že oči blúdia alebo škúlia rôznymi smermi. Nie je žiadny dôvod na obavy, ak si nevšimnete konštantné škúlenie. Koordinácia očí vášho dieťaťa znamená súčasne rozvíjanie vnímania hĺbky a zlepšuje sa aj koordinácia očí s rukami a telom.

Najneskôr do šiestich mesiacov by sa malo úplne rozvinúť farebné videnie a ostrosť zraku dieťaťa. To znamená, že prišiel čas na prvé očné vyšetrenie dieťaťa. Hoci vaše dieťa nedokáže prečítať písmená ani Snellenovu tabuľku E ako to dokážete vy, očný lekár dokáže vykonať neverbálne testy na zistenie krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti, astigmatizmu a iných zrakových problémov.

Až do dvoch rokov bude váš balíček radosti plne zaujatý dolaďovaním zrakových schopností, ako je sledovanie očami a zväčšovanie vnímania hĺbky či koordinácia rúk a očí. Detský zrak sa ďalej vyvíja až po školské roky a systém zrakového vnímania silnie rozpoznávaním tvarov, farieb, písmen a čísiel, čo potrebuje ku gramotnosti.

Čo môžete urobiť:

Pomáhajte vášmu dieťaťu rozvíjať zrakové zručnosti:

 • Poskytujte veľa pestrofarebných, rôznorodých a meniacich sa vizuálnych podnetov
 • Pohybujte súčasne rukami i nohami na podporu rozvoja bilaterálneho a binokulárneho vnímania
 • Rozprávajte sa s dieťaťom keď sa prechádzate po miestnosti
 • Používajte v izbe dieťaťa nočné svetlo
 • Pomocou rôznych hrkálok a ďalších hračiek dieťa spoznáva rôzne tvary a farby
 • Hrajte sa s dieťaťom na skrývačku a tlieskanie s riekankami
 • Dávajte mu skladacie a rozkladacie hračky, ktoré môže držať a manipulovať s nimi

Príznaky problémov so zrakom u detí

Čo by ste si mali všímať na zraku dieťaťa? Niektoré bežné príznaky a symptómy problémov so zrakom u detí zahéňajú:

 • Konštantné vychýlenie jedného alebo oboch očí
 • Zvodnené, slziace oči (môžu byť spôsobené upchatými slznými kanálikmi)
 • Červené očné viečka alebo karpiny (spravidla príznak očnej infekcie)
 • Extrémna citlivosť na svetlo, najmä u novorodencov (môže signalizovať vysoký vnútroočný tlak)
 • Biele zrenice (môžu signalizovať rakovinu, problémy so sietnicou, katarakty a ďalšie problémy)
 • Problémy pri sledovaní predmetov a ľudí
 • Vyhýbanie sa obrázkovým knižkám a čítaniu kníh pre staršie deti
 • Zvýšená blízkosť pri tabuli a televízore

Váš lekár je váš spojenec pri sledovaní a udržiavaní vašich očí a zraku. Je to dôležité najmä v detstve počas rastu, keď sa zrak rozvíja a rýchlo mení. Vo veku šesť mesiacov by vaše dieťa malo začať absolvovať pravidelné komplexné očné vyšetrenie, pritom však vždy klaďte otázky očnému lekárovi. Lekár vám pomôže zistiť, čo sa deje, a umožní vám dospieť k rozhodnutiam najlepším pre zrak vášho dieťaťa.

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články