• Najčastejšie otázky

Mýty a fakty – najčastejšie otázky o kontaktných šošovkách

Môžem plávať s vloženými kontaktnými šošovkami? A môžem sa v nich sprchovať?

Nie. Aj tá najčistejšia bazénová voda môže obsahovať baktérie a dvojnásobne to platí pre vírivky, jazerá, rieky alebo oceán. Dokonca aj voda z vodovodu môže obsahovať mikróby. Baktérie a kontaktné šošovky nie sú dobrá kombinácia. Výsledkom môžu byť infekcie, podráždenie, či dokonca vredy na oku.

Môžem na čistenie šošoviek použiť vodu?

Nie. V časti vyššie si pozrite informácie o nebezpečenstvách kontaminácie pri používaní iných prostriedkov na čistenie šošoviek, ako je roztok na kontaktné šošovky.

Môže sa kontaktná šošovka stratiť za okom?

Nie. Štruktúra oka to vôbec nedovoľuje. Niekedy môže byť nájdenie šošovky problematické, keď sa posunie pod vrchné očné viečko, no dobre osvetlené zrkadlo, zopár žmurknutí a trocha trpezlivosti pri jemnom vyberaní tento problém zvyčajne vyrieši.

Čo mám robiť, keď mi kontaktné šošovky spadnú?

Ak vám kontaktné šošovky spadnú na zem alebo na oblečenie, vždy ich dôkladne vyčistite a vydezinfikujte čerstvým roztokom na šošovky. Pri vyberaní šošoviek stojte blízko umývadla alebo stola, aby ste ich mohli po spadnutí ľahko nájsť. Nezabúdajte najskôr zakryť odtok v umývadle. Ak pred vyberaním šošoviek umiestnite na umývadlo farebnú tkaninu alebo uterák, spadnuté šošovky nájdete jednoduchšie.

Ako zistím, či nie sú šošovky vložené opačnou stranou?

illustration_faq_lens_test

Položte si šošovku na ukazovák. Pozrite sa na ňu. Je vydutá a zakrivená smerom nahor ako miska? Ak áno, skvelé! Ak je vypuklá a okraje sú ohnuté smerom k prstu, šošovka je obrátená naopak.

Čo mám robiť, ak ma kontaktné šošovky začnú v oku páliť alebo ma z nich začnú bolieť oči?

Niekedy to môže byť signál, že niečo nie je v poriadku, no môže ísť aj o prípad, že vnútri šošovky uviazla nejaká nečistota. Vyberte šošovku a dôkladne ju vyčistite a vydezinfikujte. Ak aj po opätovnom vložení šošovky stále cítite nepohodlie, vyberte ju a pozorne ju skontrolujte. Šošovka môže byť roztrhnutá alebo sa na ňu mohlo niečo prilepiť aj po čistení. V takom prípade šošovku zahoďte a skúste použiť novú. Ak aj po vykonaní týchto krokov, prípadne po vybratí kontaktných šošoviek stále pociťujete nepohodlie, prestaňte šošovky nosiť a ihneď navštívte svojho očného špecialistu.

Môžem nosiť kontaktné šošovky, keď nosím bifokálne okuliare?

Áno. Na predpis sú k dispozícii multifokálne kontaktné šošovky. Pomáhajú pacientom vyžadujúcim korekciu zraku na blízko aj na diaľku.

Ako dlho môžem nosiť kontaktné šošovky bez vybratia?

Vždy sa riaďte radami očného špecialistu, ktoré vám dal v súvislosti s rozvrhom nosenia kontaktných šošoviek. Nikdy sa nepokúšajte kontaktné šošovky nosiť dlhšie, ako je predpísané. Škodí to zdraviu vašich očí a funkcii šošoviek.

Môžem nosiť kontaktné šošovky, aj keď mám mejkap?

Áno. Pri nanášaní mejkapu a vkladaní šošoviek však musíte byť opatrní. Najskôr vložte kontaktné šošovky, aby sa na ne prstami nepreniesli žiadne oleje ani nečistoty z mejkapu. A nezabudnite si vždy najskôr umyť ruky!

Poškodia mi kontaktné šošovky oči?

Milióny ľudí bezpečne nosia kontaktné šošovky každý deň. Keď sa budete o šošovky správne starať a budete s nimi správne manipulovať, s nosením by nemali byť žiadne väčšie problémy. Kontaktné šošovky sú však zdravotnícke pomôcky, ktoré môže predpísať a vydávať len oprávnený očný špecialista. Nikdy nenoste žiadny typ kontaktných šošoviek bez toho, aby ste sa najskôr poradili s očným špecialistom a získali lekársky predpis.

Môžem v šošovkách spať?

Nie všetky kontaktné šošovky sú schválené na nosenie dlhší čas alebo v noci. Poraďte sa s očným špecialistom a ujasnite si predpísaný rozvrh nosenia.

Môžem používať očné kvapky?

Používajte len obyčajné zvlhčujúce kvapky. Počas nosenia kontaktných šošoviek nepoužívajte bežné očné kvapky proti začervenaniu očí, ktoré sa predávajú bez predpisu. Vyberte si kvapky s označením, že sú určené špeciálne pre nositeľov kontaktných šošoviek, alebo požiadajte o odporúčanie svojho očného špecialistu.

Aký roztok na kontaktné šošovky treba používať?

Vyberte si roztok na kontaktné šošovky, na štítku ktorého sa uvádza, že je viacúčelový. Tieto typy roztokov šošovky čistia a zároveň dezinfikujú.