• Vloženie kontaktných šošoviek

Pred prvým vložením kontaktných šošoviek:

  • Okuliare si vždy noste so sebou. Niekedy si musíte nechať oči oddýchnuť od kontaktných šošoviek a vtedy chcete mať okuliare poruke.
  • Zásobte sa roztokom na kontaktné šošovky. Nechcete zistiť až na konci dňa, že sa vám minul. Na čistenie šošoviek nikdy nepoužívajte vodu! Môže ich kontaminovať a poškodiť vám oči.
  • Najskôr si vždy umyte ruky obyčajným mydlom a dôkladne ich osušte. So šošovkami sa bude jednoduchšie manipulovať a predídete šmuhám alebo kontaminácii baktériami. Vyberte si mydlo, na ktorom sa uvádza, že neobsahuje olej.
  • Neignorujte nepohodlie. Ak vám nosenie šošoviek spôsobuje bolesť, môže to znamenať, že sa na šošovkách nachádza zrnko nečistoty, alebo to signalizuje iný problém. Vždy vyberte šošovku, vyčistite a vydezinfikujte ju a pred vložením skontrolujte, či nie je poškriabaná alebo roztrhnutá.

5 krokov vloženia šošoviek

illustration_put_lens_in_step1

Krok č. 1:
Nezabudnite si vždy najskôr umyť ruky.

Umytím rúk mydlom bez obsahu oleja zabránite tomu, aby sa na kontaktné šošovky dostali baktérie a zároveň šošovky ochránite pred šmuhami alebo mastným filmom.

illustration_put_lens_in_step2

Krok č. 2:
Začínajte vždy tým istým okom.

Rovnako ako šošovky v okuliaroch, aj ľavá a pravá kontaktná šošovka sú vyrobené odlišne, aby ste na každom oku dosiahli najlepšiu možnú korekciu. Vždy začnite rovnakou šošovkou, aby ste ich náhodou nezamenili. Tip: Ak ste praváci, začínajte pravou šošovkou. Ak ste ľaváci, začínajte ľavou šošovkou.

illustration_put_lens_in_step3

Krok č. 3:
Šošovku opatrne vyberte.

Položte si šošovku na bruško prsta a podržte ju oproti svetlu, aby ste ju jasne videli. Je zakrivená smerom nahor ako miska? Už ste takmer v cieli! Skontrolujte, či nie je šošovka roztrhnutá alebo poškriabaná, vyčistite a vydezinfikujte ju roztokom na šošovky a ste pripravení.

illustration_put_lens_in_step4

Krok č. 4:
Vložte šošovku.

Voľnou rukou si nadvihnite vrchné viečko. Prostredníkom na ruke, ktorou držíte šošovku, potiahnite spodné očné viečko nadol. Šošovku držte na brušku ukazováka a umiestnite ju do oka. Po vložení sa pozrite zboka nabok, čím sa šošovka umiestni na farebnú časť oka. Skontrolujte, či je šošovka v oku umiestnená pohodlne tak, aby nevyskočila.

illustration_put_lens_in_step5

Krok č. 5:
Teraz žmurknite a hotovo.

Stačí žmurknúť prirodzene a môžete sa pozrieť do zrkadla. Ak všetko vyzerá v poriadku a cítite sa pohodlne, užite si naplno deň bez okuliarov, a predsa ostro a jasne.

Vkladanie kontaktných šošoviek je na začiatku neprirodzené. Ak sa objavia problémy, zapamätajte si tieto tipy:

  • Kontaktné šošovky môžu byť lepkavé. Ak máte vlhké končeky prstov, šošovka sa môže prilepiť na prst a nemusí priľnúť k oku. Skúste si prst osušiť na zápästí, aby sa šošovka ľahko uvoľnila. Ak je však oko suché, šošovka k nemu nemusí priľnúť. Nakvapkajte si do očí jednu alebo dve kvapky zvlhčujúceho roztoku a skúste šošovky vložiť znova.
  • Dbajte na to, aby ste mali pri vkladaní šošoviek obe oči otvorené. Môže vás to lákať zatvoriť jedno oko, pretože sa snažíte zaostriť na to, čo robíte, no oči spolupracujú. Zatvorenie jedného oka spôsobí prižmúrenie druhého oka a máte tak menej priestoru na vloženie šošovky.
  • Pozorne vnímajte to, čo vám hovoria oči. Nepohodlie môže byť signálom nesprávne vložených šošoviek, prítomnosti zrnka nečistoty na šošovkách alebo nedostatku kyslíka potrebného v oku. Ak cítite nepohodlie, vyberte šošovky, skontrolujte, či nie sú roztrhnuté alebo poškriabané, vyčistite a vydezinfikujte ich a potom ich znova vložte. Ak stále pociťujete nepohodlie, prestaňte šošovky nosiť a obráťte sa na očného špecialistu.