• Starostlivosť o kontaktné šošovky

Čistenie a dezinfekcia kontaktných šošoviek viacúčelovým roztokom

Čistenie a dezinfekcia šošoviek patria medzi najdôležitejšie veci, ktoré môžete robiť. Nesprávna manipulácia a čistenie kontaktných šošoviek je hlavnou príčinou očných infekcií a ďalších problémov. Zaraďte preto čistenie a dezinfekciu po vybratí šošoviek na konci dňa medzi svoje každodenné povinnosti.

Samozrejme platí, že ak sa rozhodnete pre jednodňové jednorazové šošovky, nič z tohto robiť nemusíte.

illustration_lens_care_step1

Krok č. 1:
Po vybratí si šošovku položte do dlane, rukou vytvorte malú misku a na povrch šošovky nakvapkajte čerstvý roztok na kontaktné šošovky. Informácie o potrebnom počte kvapiek nájdete v pokynoch k viacúčelovému roztoku.

illustration_lens_care_step2

Krok č. 2:
Šošovku potierajte týmto malým objemom čistiaceho roztoku. Informácie o tom, ako dlho by ste mali šošovku potierať a ako ju opláchnuť, nájdete v pokynoch k viacúčelovému roztoku. Dbajte na to, aby ste vyčistili obe strany šošoviek.

illustration_lens_care_step3

Krok č. 3:
Šošovky vložte do ochranného puzdra, zalejte ich ďalším čerstvým roztokom na šošovky a nasaďte na puzdro kryt. Informácie o tom, ako dlho by sa mali šošovky namáčať, aby sa vydezinfikovali, nájdete v pokynoch k viacúčelovému roztoku.

A to je všetko. Keď šošovky nepoužívate, vždy ich uchovávajte v puzdre zaliate čerstvým roztokom na šošovky.


Starostlivosť o šošovky

Kontaktné šošovky sú citlivé, no zároveň ide o extrémne presné zdravotnícke pomôcky. Ak ich chcete využívať čo najlepšie, musíte sa o ne starať.

  • Šošovky vždy noste presne podľa rozvrhu, ktorý vám predpísal očný špecialista. Dlhšie nosenie škodí šošovkám aj vašim očiam.
  • Postupujte jemne! V súčasnosti používané mäkké kontaktné šošovky sa môžu roztrhnúť. Ak sa jedna zo šošoviek roztrhne, zahoďte ju. Pri manipulácii šošovky nestláčajte a dávajte pozor na všetko, čo by ich mohlo roztrhnúť, napríklad šperky alebo nechty.
  • Zakaždým použite čerstvý roztok na kontaktné šošovky. Nepoužívajte vodu. Nepoužívajte predtým použitý roztok. A rozhodne ich nečistite slinami. Používanie výlučne čerstvého roztoku minimalizuje riziko kontaminácie baktériami a ďalšími nečistotami, ktoré sa môžu dostať na šošovky.
  • Šošovky potierajte a oplachujte aj v prípade používania systémov, ktoré pri starostlivosti o šošovky nevyžadujú potieranie. Podľa pokynov k roztoku na šošovky vyčistite a vydezinfikujte šošovky čerstvým roztokom, opláchnite ich čerstvým roztokom, potrite ich a znova ich opláchnite ďalším čerstvým roztokom. Výskumy ukazujú, že tento postup čistenia je stále najvhodnejší. Ak používate roztok s obsahom peroxidu, vždy sa riaďte pokynmi a prečítajte si varovania a bezpečnostné opatrenia na fľaške alebo balení. Roztok s obsahom peroxidu si nikdy nekvapkajte priamo do oka.
  • Puzdro na šošovky po každom použití opláchnite roztokom na šošovky a počas čistenia šošoviek ho nechajte otvorené a otočené dnom nahor na čistom a suchom mieste. Americká asociácia optometristov odporúča výmenu puzdra vždy po troch mesiacoch.

Ako vždy platí, že váš očný špecialista je najlepším zdrojom informácií a pomoci. Vždy sa riaďte jeho pokynmi a tiež pokynmi v letáku dodanom so šošovkami, pokynmi na puzdre na šošovky a pokynmi na roztoku na kontaktné šošovky. Účelom všetkých týchto pokynov je udržiavať šošovky aj oči v najlepšom možnom stave.