Zrak po 40-ke

Účinky starnutia sa nevyhnú ani vašim očiam. Pozorujete nejaké zmeny?

Užitočné informácie pre starnúci zrak

Po štyridsiatke sa môže stať, že začnete mať ťažkosti so zaostrením na blízke objekty. Je to bežný stav, nazývaný presbyopia. Rozmazané videnie z čítania robí strečingové cvičenie pre ruky — text si prečítate, až keď ruku natiahnete čo najďalej od očí. Okuliare na čítanie alebo multifokálne kontaktné šošovky sú v tomto prípade najbežnejšími možnosťami korekcie zraku.

V staršom veku sa môžu vyskytnúť aj závažnejšie stavy ako glaukóm a sivý zákal. Je dôležité, aby ste v rámci vašej zdravotnej starostlivosti nezabudli na oči. Okrem pravidelných návštev u očného lekára je dôležité, aby ste si boli vedomí zmien vo vašom zornom poli a toho, čo s nimi môžete urobiť. Aby sme vám v tomto úsilí pomohli, pozrite si nižšie uvedené články s rôznymi informáciami.

Zrak po 40-ke

Čo je to presbyopia?

Presbyopia dobehne každého. Ale čo presne je presbyopia a čo môžeme urobiť, aby sme ju napravili?

Article

Čo je to katarakta?

Čítajte ďalej a dozviete sa viac o sivom zákale, vrátane toho, ako sa prejavuje, aké potenciálne chirurgické zákroky sú k dispozícii a tipy na zníženie rizika.

Article

Bifokálne kontaktné šošovky

Tieto kontaktné šošovky sú navrhnuté tak, aby riešili problémy so zaostrovaním spojené s presbyopiou začlenením rôznych dioptrií, ktoré vám pomôžu vidieť ostro na všetky vzdialenosti.

Article

Čo je to glaukóm?

Zistite viac o tomto ochorení, ktoré je druhou hlavnou príčinou slepoty na celom svete.1

Article