Ak ste vo veku nad 40 rokov, možno začínate mať pocit, ako by ste potrebovali dlhšie ruky na jasné prečítanie jedálneho lístka alebo novín. Ak áno, vitajte vo svete presbyopie.
Stručne povedané, presbyopia je očná choroba, ktorá sa týka každého po dosiahnutí veku 40-45 rokov. Od tohto veku začínajú blízke objekty vyzerať rozmazane.
Aby ste jasne videli knihu, ktorú si chcete prečítať, musíte v-y-s-t-r-i-e-ť ruky čo najďalej od očí. Samozrejme, že ruky môžete vystrieť iba do určitej miery.
Čo by ste teda mohli urobiť na korekciu presbyopie? Čítajte ďalej!
Definujme si podrobnejšie presbyopiu
Ako sme už povedali, presbyopia sa týka každého z nás - 100 % - od určitého veku.
Je bežná a našťastie aj ľahko korigovateľná. Asi ste sa však zamýšľali nad tým, čo spôsobuje výskyt presbyopie približne od polovice štyridsiatych rokov veku. Tu je odpoveď.
V našich očiach sa priamo pod dúhovkou nachádza očná šošovka. Pomáha lámať alebo ohýbať svetlo v našich očiach a preniesť ho na sietnicu. Môžete ju prirovnať k objektívu fotoaparátu, ktorý sa nastavuje tak, aby sa zaostril. So starnutím šošovka stráca postupne svoju elasticitu. Stav sa zhoršuje, kým nedosiahnete 60. roky. Očiam to znemožňuje zaostriť sa tak dobre, ako kedysi, keď ste boli mladší.
Teraz sa asi pýtate, či existujú očné cvičenia na presbyopiu, ktoré by ste mohli robiť, aby ste tomu predišli.
Bohužiaľ nie.
Existujú však opatrenia, ktoré môžete prijať na nápravu problému po jeho vzniku.
Ako skorigovať presbyopiu
Ak vy alebo vaši príbuzní pociťujú príznaky presbyopie – možno rozmazané videnie alebo problémy pri zaostrení na blízke predmety – navštívte očného lekára.
Pripomíname, že pokiaľ nemá postihnutá osoba viac ako 40 rokov, nemá presbyopický zrak. Môže ísť o hyperopiu alebo „ďalekozrakosť“, ako hovorí väčšina z nás. Príznaky sa môžu zdať podobné, ale ide o inú poruchu. (Prečítajte si viac o hyperopii.) Je tu aj možnosť, že ide o astigmatizmus.
Ak už s istotou viete, že máte presbyopiu, bude na čase posúdiť možnosti jej korekcie.
Okuliare na oko s presbyopiou
V závislosti od vašej poruchy zraku možno potrebujete okuliare len keď čítate. Z tohto dôvodu veľa ľudí označuje takýto druh okuliarov ako „okuliare na čítanie“. Ale čo ak ich nechcete používať, keď ste na verejnosti? Môžete zvážiť aj tieto alternatívy...
Kontaktné šošovky na presbyopiu
Multifokálne šošovky vám môžu pomôcť čítať písmo, ktoré je blízko i ďaleko a súčasne ponechať okuliare vo vrecku. Dnešné silikón-hydrogélové šošovky sú oveľa komfortnejšie a dajú sa nosiť dlhšie ako šošovky zhruba pred desiatimi rokmi.
Operácia presbyopie
Na korekciu tejto poruchy môžete zvážiť aj chirurgické alternatívy, ktoré sú k dispozícii. LASIK alebo CK (konduktívna keratoplastika) môže vytvoriť riešenie presbyopie použitím monovízie. Takto budete mať v podstate jedno oko, ktoré sa zaostruje na vzdialené objekty a druhé oko zasa na všetko, čo je blízko vás.
Znie to divne? V skutočnosti to divné nie je.
Ak sa vrátime späť k našej analógii s fotoaparátom, pripomína to trochu používanie dvoch objektívov – jedného teleobjektívu na diaľku a jedného makroobjektívu na blízke malé objekty. Existujú aj kontaktné šošovky na presbyopiu, ktoré robia to isté.
Neexistuje dôvod, prečo by vás problémy s presbyopickým videním mali deprimovať. Stáva sa to každému z nás, a ako sme si vysvetlili, existuje niekoľko možností korekcie. Ak máte viac ako 40 rokov a uvažujete, či máte presbyopiu, naplánujte si čo najskôr návštevu u optometristu.
Táto porucha sa bude len zhoršovať a nie je dôvod, aby ste sa zmierili s bolesťami hlavy a problémami, ktoré môžu sprevádzať rozmazané videnie. Podniknite kroky, aby ste dnes videli svoj svet jasne.
Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.