cataract

Katarakty zahmlievajú naše očné šošovky a sťažujú jasné videnie. Môže k tomu dochádzať, ak sa zhromaždia proteíny a vytvoria zakalenú vrstvu na šošovke.

Určite si viete predstaviť, že to znižuje množstvo svetla vstupujúceho do oka.

Môžete ju prirovnať doslova ku kondenzácii, tvoriacej sa na objektíve fotoaparátu, sťažujúcej získanie jasného obrazu.

Príznaky katarakty

Osoba so šedým zákalom môže mať problémy pri jazde v noci, keď vidí aureoly okolo svetiel blížiacich sa vozidiel. Takéto oslnenie sa môže prenášať aj do dňa, rovnako ako „hmlisté videnie“, ktoré sme už spomínali.

Vývoj kataraktov oka často trvá dosť dlho, preto ich spájame so staršími generáciami. Môžu sa však vyvinúť aj u takých mladých ľudí, ako sú novorodenci.

Chirurgické operácie kataraktov

Operácia katarakty môže ponajprv znieť trochu zastrašujúco, je však úplne bežná a možno ju vykonať aj ako ambulantnú procedúru. O alternatívach a odporúčaniach sa musíte poradiť s oftalmológom (očným lekárom, ktorý vykonáva operácie).

Môže vám byť podané lokálne anestetikum a na rozbitie katarakty sa môže použiť ultrazvuk, aby ste mohli znova jasne vidieť. Hoci stále ide o operáciu a nie o deň zábavy na pláži, celý postup je zvyčajne rýchly a jednoduchý.

V iných prípadoch môže byť vložená umelá šošovka. Ak máte katarakty na oboch očiach, môžete rátať s dvoma termínmi operácií, aby sa jedno oko mohlo úplne vyliečiť pred operáciou druhého.  Aj v tomto prípade vám oftalmológ poradí viac o vašich špecifických potrebách.

Prevencia katarakty

Závery štúdie zdravia zdravotných sestier preukázali, že zdravá strava bohatá na vitamín C a vitamín E, spolu s luteínom a zeaxantínom, môže pomáhať pri kataraktách.

Podľa tejto a ďalších štúdií to znamená, že „áno“ čerstvej, zelenej listovej zelenine a „nie“ cigarete môže pomôcť spomaliť tvorbu kataraktov.

Znamená to, že jedením dostatočného množstva kelu sa úplne zvrátia už existujúce katarakty? Nie. Napriek tomu musíte v tomto prípade navštíviť očného lekára. Kel a špenát a zelené listy horčice môžu aktívne pomáhať proti vzniku katarakty.

Ak máte katarakty, poraďte sa s očným lekárom o najlepšom možnom ďalšom postupe pre vás. Môže vám odporučiť počkať na operáciu. Ak nie, nie je dôvod zriecť sa jasného zraku. Postup je pomerne jednoduchý a obyčajný.

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články