Tehotenstvo ovplyvňuje každú časť tela, a to vrátane očí. Hormóny, zmeny metabolizmu, zadržiavanie tekutín a zmeny krvného obehu – to všetko má na váš zrak počas tehotenstva vplyv.

Väčšina symptómov zhoršeného zraku súvisiacich s tehotenstvom nie je závažná a odoznie po narodení dieťaťa alebo ukončení dojčenia. Ostatné očné problémy však môžu signalizovať vážnejší problém, ktorý vyžaduje okamžitú lekársku pozornosť.

Bežné očné stavy počas tehotenstva

Zadržiavate vodu? Dobrým ukazovateľom je, ako vám sedia prstene. Zadržiavanie vody môže zvýšiť hrúbku a zakrivenie rohovky, čím sa nepatrne zmenia aj dioptrie.1 Vzhľadom na to, že táto zmena býva obvykle dočasná a pravdepodobne sama od seba v priebehu niekoľkých dní po pôrode zmizne, nie je potrebné meniť predpis na okuliare či kontaktné šošovky.

Ďalšou častou sťažnosťou počas tehotenstva býva suchosť a podráždenie očí spôsobené zmenou hormónov. Ak vám suché a podráždené oči bránia v nosení kontaktných šošoviek, spýtajte sa svojho očného lekára, aké iné možnosti sú pre vás najvhodnejšie.

Ak už teraz trpíte nejakým očným ochorením, tehotenstvo môže tento stav ešte viac ovplyvniť. To isté platí pre systémové ochorenia. Ak napríklad trpíte cukrovkou, mali by ste sa objednať k očnému lekárovi ešte pred otehotnením a potom znova na začiatku tehotenstva. Dôležité je vyšetrenie diabetickej retinopatie, ktorá sa počas tehotenstva často zhoršuje. Spýtajte sa aj svojho očného lekára, či sú vaše súčasné lieky pre dieťa bezpečné.

Kedy vyhľadať pomoc

Niektoré príznaky môžu byť známkou závažnejšej poruchy. Napríklad vysoký krvný tlak alebo preeklampsia môžu spôsobovať poruchy videnia. Ak máte niektorý z týchto príznakov, spojte sa so svojím gynekológom či pôrodnou asistentkou: 

  • nadmerné opuchy,
  • dvojité videnie,
  • rozmazané videnie,
  • citlivosť na svetlo,
  • strata videnia,
  • videnie plávajúcich a blikajúcich svetiel.

Udržovanie zdravých očí v tehotenstve

Niektoré očné príznaky súvisiace s tehotenstvom možno zmierniť vhodnou stravou. Potraviny s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín (DHA a EFA) môžu pomôcť zmierniť príznaky suchého oka a zároveň prispieť k zdravému vývoju mozgu vášho dieťaťa. Dobrým zdrojom týchto živín sú varený losos, vlašské orechy a ľanové semienka.

TIP: Príchodom dieťatka sa zmení náš životný štýl. Starostlivosť oň, spoločné radosti a hry… Vychutnať si všetko bez starostí o nasadené okuliare môžeme výberom vhodných kontaktných šošoviek, ktoré nám odporučí očný špecialista a najskôr nám dovolí vyskúšať ich. Požiadať ho môžeme o vyskúšanie niektorých z produktov od výrobcu CooperVision®:  Naše produkty – kontaktné šošovky | CooperVision Slovak Republic

_________________________________________________

Nič v tomto príspevku sa nedá považovať za lekársku radu a jeho účelom ani nie je nahradiť odporúčanie odborného lekára. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na svojho očného lekára.

Referencie:

1. American Academy of Ophthalmology. Ocular Changes During Pregnancy. Available at https://www.aao.org/eyenet/article/ocular-changes-during-pregnancy

More Blog Posts