Starostlivosť o zrak je neoddeliteľnou súčasťou nášho zdravia a kvality života, a preto by sme na pravidelné očné prehliadky nemali zabúdať. Jedným z odborníkov, na ktorého sa môžete obrátiť, je práve optometrista. V tomto príspevku sa dozviete, čím sa optometrista zaoberá, čo môžete od vyšetrenia očakávať a kedy je vhodné ho navštíviť.
Kto je optometrista a čo robí?
Optometrista je vysokoškolsky vzdelaný odborník, ktorý sa špecializuje na diagnostiku a korekciu chýb zraku. Jeho hlavným zameraním je meranie zraku a predpisovanie vhodných okuliarov alebo kontaktných šošoviek. Optometristi sa venujú aj prevencii a diagnostike rôznych očných ochorení. Sami ale nemôžu robiť chirurgické zákroky ani predpisovať lieky. Ak optometrista zistí, že je problém s videním závažnejšieho charakteru, odporučí návštevu očného lekára, ktorý má k dispozícii širšie spektrum liečebných metód a kompetencií.
Kedy navštíviť optometristu?
Návšteva optometristu je vhodná, ak zaznamenáte akékoľvek zmeny vo videní, ako je napríklad:
- rozmazané videnie na blízko alebo na diaľku,
- problémy s čítaním alebo sledovaním obrazovky,
- časté bolesti hlavy spojené so zrakovou námahou, migrény,
- dvojité videnie,
- pocit unavených nebo suchých očí.
Pravidelné návštevy u optometristu sa odporúčajú minimálne raz za dva roky, a to aj v prípade, že nemáte žiadne ťažkosti. Optometrista môže odhaliť problémy, ktoré si sami nemusíte uvedomovať, postará sa o dôkladnú údržbu vašich okuliarov, alebo skontroluje stav prednej časti oka, či vám vaše kontaktné šošovky stále dobre sedia.
Ako prebieha vyšetrenie zraku u optometristu?
Návšteva u optometristu je jednoduchý a bezbolestný proces, ktorý obvykle zahŕňa niekoľko krokov:
- Rozhovor o vašom zdravotnom stave a ťažkostiach: Vyšetrenie začína krátkym rozhovorom, počas ktorého sa optometrista spýta na vaše zrakové problémy, zdravotný stav a rodinnú anamnézu. Tento krok pomáha lepšie pochopiť vaše potreby a prispôsobiť tomu i samotné vyšetrenie.
- Objektívna refrakcia: Optometrista použije špeciálne prístroje, ako je autorefraktometer, ktorý orientačne zmeria vašu chybu zraku. Často má optometrista možnosť zmerať aj vnútroočný tlak pomocou tzv. tonometra. Meranie vnútroočného tlaku vôbec nie je nepríjemné. Pocítite len ľahké fúknutie do oka. Vnútroočný tlak je dôležitým parametrom, ktorý hodnotí výskyt zeleného zákalu (glaukómu) v oku. V prípade vyššieho vnútroočného tlaku optometrista odporučí návštevu lekára.
- Subjektívna refrakcia: Potom nasleduje meranie zrakovej ostrosti na diaľku, keď budete čítať písmená rôznych veľkostí z obrazovky pred sebou. Optometrista bude do skúšobných okuliarov vkladať rôzne šošovky a vy budete vyberať, s ktorými je videnie lepšie a príjemnejšie. Rovnaký proces nasleduje i pri pohľade na blízko do čítacej tabuľky, príp. na obrazovku stolového počítača.
- Vyšetrenie binokulárneho videnia a pohybu očí: Optometrista takisto skontroluje, či oči spolu správne spolupracujú a či nedochádza k problémom, ako je škuľavosť alebo skryté chyby zraku.
- Výber korekčných pomôcok: Na základe výsledkov vyšetrenia vám odporučí okuliare alebo kontaktné šošovky, ktoré najlepšie vyhovujú vašim potrebám. V prípade záujmu vám takisto poradí pri výbere konkrétneho typu okuliarových šošoviek či dizajnu okuliarových obrúb.
Prečo sú dôležité aj pravidelné návštevy u očného lekára?
Hoci je optometrista kľúčovým odborníkom na diagnostiku a korekciu zrakových chýb, je dôležité aspoň raz za dva roky navštíviť aj očného lekára. Ten urobí komplexnejšie vyšetrenie očí a môže odhaliť ochorenie, ktoré optometrista diagnostikovať nedokáže, napríklad glaukóm (zelený zákal), kataraktu (sivý zákal) alebo poškodenie sietnice. Pravidelné kontroly sú dôležité najmä u starších ľudí a pacientov s cukrovkou, ktorí sú ohrození vyšším rizikom očných ochorení.
TIP 1: Svojho najbližšieho očného špecialistu ľahko nájdete na mape: Vyhľadajte si svojho očného špecialistu
________________________________________
Nič v tomto príspevku sa nedá považovať za lekársku radu a jeho účelom ani nie je nahradiť odporúčanie odborného lekára. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na svojho očného lekára.