Existuje mnoho rôznych druhov očných kvapiek, z ktorých väčšinu môžu používať aj nositelia kontaktných šošoviek. Mnoho kvapiek by však do oka s kontaktnou šošovkou prísť nemalo. Ako poznáte, ktoré to sú?

Ak si chcete byť úplne istí, vezmite si svoje kvapky do ordinácie očného lekára a spýtajte sa, či ich možno používať pri nosení kontaktných šošoviek. Ak to nie je možné, prečítajte si ďalšie informácie o rôznych typoch očných kvapiek a o tom, ako ich používať.

Kvapky na predpis oproti voľne predajným kvapkám

Ak vám lekár predpísal očné kvapky, je dôležité, aby ste ich používali podľa uvedených pokynov. Takmer vo všetkých prípadoch (ak ste jasne neboli inštruovaní inak) by ste si mali pred nakvapkaním kvapiek vytiahnuť kontaktné šošovky. Po vkvapnutí počkajte asi 15 minút, než si kontaktné šošovky opäť nasadíte.

Ak používate voľne predajné kvapky a nedostali ste od svojho lekára konkrétne informácie týkajúce sa ich použitia s kontaktnými šošovkami, tu sú niektoré všeobecné pokyny:

Vedieť, čo kupujete 

Väčšina voľne predajných očných kvapiek spadá do jednej zo štyroch kategórií: kvapky proti sčervenaniu, kvapky proti alergiám, kvapky proti suchosti očí a kvapky na opätovné zvlhčenie kontaktných šošoviek.

Vyhnite sa kvapkám určeným priamo na sčervenené oči 

Kvapky proti sčerveneniu očí obsahujú zložky zvané vazokonstriktory. Tie pôsobia tak, že zmenšujú krvné cievy v spojivke, ktorá pokrýva bielu časť oka. Mnohým ľudom sa páči vzhľad belších očí, ktorého pri používaní týchto kvapiek docielia. Tieto kvapky sa však neodporúčajú nositeľom kontaktných šošoviek. Produkty tohto typu môžu spôsobiť tvorbu usadenín na kontaktných šošovkách a časom skutočne vyvolať sčervenanie očí.

Pri kvapkách proti alergii dodržujte pravidlo 15 minút 

Väčšina očných kvapiek na alergiu sa najprv dostala na trh ako lieky na predpis. Tieto komplexné liečivé prípravky môžu byť veľmi užitočné pre nositeľov kontaktných šošoviek, ktorých trápi alergia. Zložky týchto kvapiek však nie sú navrhnuté tak, aby sa vzájomne ovplyvňovali s kontaktnými šošovkami. Z tohto dôvodu (aby ste dosiahli maximálne preniknutie do očného tkaniva) si kvapky proti alergii nakvapkajte pred nasadením šošoviek a počkajte 15 minút, než si šošovky opäť nasadíte. 

Očné kvapky na suché oko nie sú totožné so „zvlhčujúcimi kvapkami“ 

Tieto dve kategórie sa ľahko zamieňajú, ale sú veľmi odlišné. Kvapky na suché oči sú určené na lubrikáciu oka, ale nie kontaktných šošoviek. Mnohé z nich obsahujú oleje alebo sú pomerne viskózne, a to môže kontaktné šošovky dočasne alebo trvale zakaliť. Ak máte suché oči, poraďte sa so svojím lekárom, aké kvapky sú pre vás najvhodnejšie. Ak potrebujete kvapky na suché oči, pravdepodobne vám bude opäť odporúčané dodržiavať pravidlo 15 minút.

Venujte pozornosť etiketám kvapiek na zvlhčenie kontaktných šošoviek 

Väčšina kvapiek, ktoré sú vyrobené na použitie s kontaktnými šošovkami, bude mať priamo na prednej strane štítku nápis „kontaktné šošovky“. Tieto kvapky sú určené špeciálne na lubrikáciu oka a povrchu šošoviek, aby bolo ich nosenie pohodlnejšie. Tieto kvapky môžete používať tak často, ako je potreba. V skutočnosti ich oční lekári často odporúčajú na komfortnejší pocit pri nosení kontaktných šošoviek.

Naozaj potrebujete všetky kvapky?

Ak vám pri nosení kontaktných šošoviek červenajú oči alebo máte pocit suchosti, pálenia či nepohodlia, možno je na čase poradiť sa s lekárom či optometristom. Môžu vám pomôcť vybrať také šošovky, ktoré budú lepšie vyhovovať vašim jedinečným potrebám. Jednodenné šošovky môžu byť pre vaše oči pohodlnejšie a môžu takisto obmedziť usadzovanie bielkovín a alergénov, ktoré sa môžu hromadiť pri opakovanom používaní rovnakého páru šošoviek po dlhší čas. Medzi vhodné možnosti patria jednodňové kontaktné šošovky clariti® 1 dayMyDay® .

TIP 1: Ak uvažujete o kontaktných šošovkách, potom zdarma využite online program „Moje prvé šošovky“, ktorý vám pomôže zvládnuť počiatočné obdobie s kontaktnými šošovkami, takže zvykanie si na ich nosenie pre vás bude jednoduchšie: Moje prvé šošovky

_____________________________________________

Nič v tomto príspevku sa nedá považovať za lekársku radu a jeho účelom ani nie je nahradiť odporúčanie odborného lekára. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na svojho očného lekára.

More Blog Posts