how-contact-lenses-work

História kontaktných šošoviek a vylepšenia, ktoré nám v budúcnosti prinesú, sú fascinujúce témy, pretože mnohí z nás majú niektorú formu problémov so zrakom.

Korekcia zraku je všade chronickou potrebou. Približne 168,5 milióna obyvateľov USA používa niektorú z foriem korekčných pomôcok, ako sú okuliare alebo kontaktné šošovky. To je viac ako polovica obyvateľov Ameriky!

Stále viac a viac ľudí siaha po kontaktných šošovkách, aby dosiahli ostrosť svojho zraku. Od roku 1991 sa počet používateľov kontaktných šošoviek zvyšoval o 4 % za rok. Dôvody nosenia kontaktných šošoviek namiesto okuliarov siahajú od aktívneho životného štýlu až po kozmetické dôvody.

Čo robia kontaktné šošovky?

Kontaktné šošovky sú malé dioptrické šošovky nosené v „kontakte“ s okom. Sú navrhnuté tak, aby korigovali refrakčné chyby a udržiavali zdravotný stav oka. Vznášajú sa na vrstve slzného filmu na povrchu rohovky.

Moderné kontaktné šošovky sú však oveľa viac než len malé sklenené očné šošovky, vkladané do očí. Fungujú však veľmi podobne ako bežné okuliare - lámu a zaostrujú svetlo tak, že jasne vidíte objekty. Keďže šošovky sú priľnuté k slznej tekutine na povrchu oka, pohybujú sa prirodzene spolu s vami. Je to jedna z mnohých výhod kontaktných šošoviek oproti okuliarom.

Typy kontaktných šošoviek

Existujú rôzne typy kontaktných šošoviek. Dodávajú sa v rôznych formách, určených na plnenie rôznych účelov. Formy môže určovať ich „modalita“, to znamená, ako často si šošovky meníte – povedzme každý deň, každé dva týždne alebo po mesiaci. Zodpovedajú aj rôznym potrebám, napríklad šošovky na astigmatizmus, šošovky na krátkozrakosť a podobne.

Kontaktné šošovky majú rôznu optickú alebo „dioptrickú“ silu. Ak nosíte kontaktné šošovky, pozrite sa na ich obal alebo na recept. Uvidíte znaky plus alebo mínus, nasledované číslami. Bez toho, aby sme sa ponorili do prílišných podrobností, určujú tvar šošoviek. Rôzne tvary korigujú rôzne zrakové problémy.

Torické šošovky, ťažšie v spodnej časti, pomáhajú pri korekcii astigmatizmu. Sférické šošovky, ktoré sú všade rovnaké, pomáhajú korigovať krátkozrakosť a ďalekozrakosť. K dispozícii sú tiež šošovky pre monovíziu, bifokálky a multifokálky.

História technológie – kontaktné šošovky

Kontaktné šošovky a ich koncept už existovali oveľa dlhšie, ako si väčšina ľudí myslí.

Spolu s mnohými ďalšími modernými vymoženosťami predložil koncept kontaktných šošoviek už v roku 1508 Leonardo da Vinci. V roku 1636 ho Renee Descartes posunul ďalej náčrtom vystupujúcich kontaktných šošoviek. Neskôr v roku 1801 sa vedec Thomas Young stal prvým človekom, ktorý nosil kontaktné šošovky pripevnené k oku voskom!

Skutočne, prekonali sme dlhú cestu k pohodliu kontaktných šošoviek.

Mäkké kontaktné šošovky

V roku 1971 bola oficiálne predstavená mäkká kontaktná šošovka, ohlasujúca novú éru po ére tvrdých kontaktných šošoviek z minulosti.

Jednodenné kontaktné šošovky

Ďalším významným prelomom v technológii kontaktných šošoviek bol rok 1988, keď sa objavili prvé jednorazové šošovky. O ďalších osem rokov, v roku 1996, prišli jednodenné jednorazové kontaktné šošovky alebo „jednodňovky“.

Silikón-hydrogélové kontaktné šošovky

Dnes už máme silikónhydrogélové šošovky. Ponúkajú vyšší komfort a môžu sa nosiť dlhšie, ako ich predchodcovia.

Farebné kontaktné šošovky

Priali ste si niekedy, aby ste mali o niečo modrejšia oči ako je ich prirodzený odtieň? Dnes to môžete mať – hoci nepotrebujete korekciu zraku.

Existujú už kozmetické kontaktné šošovky, ktoré zvýraznia alebo dokonca zmenia farbu vašich očí. Príkladom sú šošovky „Plano“ s nulovou dioptrickou silou alebo nezväčšujúce šošovky. (Prečítajte si viac o kozmetických kontaktných šošovkách.) Môžete mať aj kontaktné šošovky s čiernou sklérou ako doplnok ku kostýmu na halloween. Keďže kontaktné šošovky sú predsa len zdravotnícke pomôcky, pred použitím takýchto módnych noviniek by ste sa mali poradiť s očným špecialistom.

Zdá sa, že bez ohľadu na vaše konkrétne zrakové potreby dnes už existujú kontaktné šošovky na ich naplnenie.

Čo nás čaká v najbližšej budúcnosti v odbore kontaktných šošoviek? Zostaňte c kontakte!

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nenahradzuje odporúčania zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články