how-to-put-contacts

Ako si nasadzovať kontaktné šošovky – túto otázku kladie každý začínajúci používateľ — alebo potenciálny používateľ.

Ak ste to nikdy predtým nerobili, postup nasadzovania môže najprv vyzerať trocha divne. Naše reflexy nám koniec koncov pomáhajú zabrániť dotyku rôznych predmetov s našimi očami, vari nie?

Len pokojne. Nasadzovanie kontaktných šošoviek je neuveriteľne jednoduchý postup a sme tu na to, aby sme vám pomohli prejsť každý krok. Vyžiada si to určitú prax, ale už čoskoro to hravo zvládnete.

Päť jednoduchých krokov nasadzovania kontaktných šošoviek

Najprv sa snažte nemyslieť si, že si nasadzujete kontaktné šošovky do očí – nie je to tak. Kontaktné šošovky si nasadzujete na oči, tu pohodlne ležia a pomáhajú vám jasne vidieť. Prejdime teraz k samotnému postupu. Toto je zrejme najjednoduchší spôsob nasadzovania kontaktných šošoviek.

1. Umyte si ruky.

Chcete mať záruku, že náhodou nezanesiete na kontaktnú šošovku žiadny prach, baktérie alebo make-up, ktoré by mohli dráždiť oči. Okrem toho používate obyčajné mydlo bez silných zvlhčovacích prípravkov alebo parfumov. Dôkladne si opláchnite a osušte ruky. Zabránite tým tomu, aby sa do oka prenieslo čokoľvek nežiaduce. Teraz si poďme nasadiť kontaktné šošovky.

2. Začínajte vždy tým istým okom.

Vaše kontaktné šošovky sú určené špeciálne pre každé oko, ľavé alebo pravé. Podobne ako u topánok ani šošovky nemôžete zamieňať. Keďže kontaktné šošovky vyzerajú po vybalení rovnako, začínajte pravým okom, ak ste pravák/praváčka, alebo ľavým okom, ak ste ľavák/ľaváčka. Ak takto bude postupovať vždy pri nasadzovaní kontaktných šošoviek, pomôže vám to dodržiavať postup priamo po pamäti. Je to jednoduchý spôsob, ako si nasadiť kontaktné šošovky po prvý raz, a práve to chceme.

3. Opatrne vyberte šošovku.

Položte si šošovku na ukazovák. Pozrite sa na ňu. Je zakrivená smerom nahor, ako miska? Ak áno, skvelé! Už ste takmer v cieli. Stačí ju vyčistiť roztokom na kontaktné šošovky a ste pripravený nasadiť si kontaktné šošovky a začať svoj deň.

4. Podržte si viečko a nasaďte kontaktnú šošovku.

Stačí použiť voľnú ruku na pridržanie viečka a vložiť šošovku. Mnohí sa rozhodnú pri vkladaní kontaktnej šošovky na oko odvrátiť zrak preč. Môžete to urobiť a môžete sa takisto pozerať priamo na šošovku. Jedna i druhá možnosť je v poriadku.

5. Žmurknite a usmejte sa - hotovo!

Takto je to správne. Prirodzene žmurknite a môžete sa pozrieť do zrkadla. Ak všetko pôsobí a vyzerá v poriadku, hotovo. Hej, veď sme povedali, že to bude jednoduché!

Rozšírené mýty o tom, ako si nasadzovať kontaktné šošovky

Nájdite si chvíľku a vyvrátime niektoré rozšírené mýty o nasadzovaní a nosení kontaktných šošoviek:

Čo robiť, ak mi kontaktná šošovka skĺzne do zadnej časti oka?

Jednoducho povedané, to sa nestane. Je to nemožné. Bráni tomu spojivková blana, ktorá pokrýva bielu časť oka.

Čo ak mi kontaktná šošovka priľne k oku a nedá sa vybrať von?

Nerobte si starosti. Kontaktné šošovky vám nepriľnú ako miniatúrne prísavky. Sú navrhnuté tak, aby zostávali v oku a takisto aby ľahko vykĺzli, keď ich budete potrebovať vybrať. A podobne...

Nebudú mi kontaktné šošovky stále vypadávať z očí?

Oho-ho. To je mýtus, možno živený staršími filmami alebo televíznymi programami, v ktorých postavy mohli stratiť tvrdé kontaktné šošovky. Je naozaj veľmi nepravdepodobné, že by sa to niekedy stalo s dnešnými mäkkými kontaktnými šošovkami. 

Dúfame, že tieto tipy na nasadzovanie kontaktných šošoviek vám pomôžu s vašimi šošovkami a vyvrátia niektoré mýty. Podobne ako takmer s každou novou činnosťou, čím viac to budete robiť, tým ľahšie bude nasadzovanie kontaktných šošoviek. Už čoskoro to zvládnete aj bez rozmýšľania.

Ak potrebujete praktickú pomoc, obráťte sa na očného lekára. Osobne vám pomôže prejsť si tento postup.

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články