Silikón-hydrogélové kontaktné šošovky sú nazvané podľa látok, z ktorých sa tieto šošovky vyrábajú. Rovnako ako veľa iných vecí aj kontaktné šošovky zaznamenali pokrok vďaka vývoju lepších technológií a materiálov. Ako presne však rôzne silikónové hydrogély zlepšujú kontaktné šošovky? Preberieme si ich podstatu a prečo prinášajú takú zmenu.
Čo sú to silikón-hydrogélové kontaktné šošovky?
Mäkké kontaktné šošovky sa stali možné v 60. a 70. rokoch minulého storočia vďaka vývoju polymérov, milujúcich vodu: veľkých molekúl z opakujúcich sa kúskov (predstavte si dlhý vlak s mnohými vagónmi). Boli nazvané „hydrofilné gély“, alebo jednoducho „hydrogély“.
Silikónové hydrogély sú najnovším stupňom vývoja zameraného na zvýšenie priepustnosti kyslíka (zvýšený komfort, dlhšie nosenie a zlepšenie zdravotného stavu očí), vlhkosti (lepší komfort) a klinických charakteristík kontaktných šošoviek. Silikón má vyššiu priepustnosť kyslíka a umožňuje lepší prestup kyslíka ako voda, takže priepustnosť kyslíka už nie je viazaná na množstvo vody v každej šošovke.
Druhy silikónových hydrogélov
Existuje množstvo typov, dokonca až generácií, silikónových hydrogélov používaných dnes na výrobu kontaktných šošoviek. Dodávajú sa pod technickými názvami ako galyfilcon, senofilcon, comfilcon a enfilcon.
Každú kontaktnú šošovku, bez ohľadu na materiál, musí schváliť, resp. povoliť FDA USA pre konkrétne určené podmienky nosenia a výmeny. Hoci silikónové hydrogély vo všeobecnosti zlepšujú komfort a umožňujú dlhšie nosenie, poraďte sa s lekárom, ktoré kontaktné šošovky sú pre vás najvhodnejšie.
Výhody silikónových hydrogélových šošoviek
Hlavnou výhodou silikónových hydrogélových šošoviek je to, že obmedzujú kompromis medzi priepustnosťou kyslíka a zvlhčiteľnosťou. To otvára množstvo príležitostí pre silikón-hydrogélové kontaktné šošovky, napríklad:
- Dlhodobé nosenie (niekedy až šesť nocí a sedem dní po sebe).
- Nepretržité nosenie (niekedy až tridsať dní do výmeny)
- Zvýšený komfort a charakteristiky
- Výber silikón-hydrogélových šošoviek
Existuje veľa rôznych typov silikón-hydrogélových materiálov. Každý z nich sa používa na výrobu kontaktných šošoviek, ktoré riešia rôzne korekčné potreby a potreby nosenia. Hoci poznanie výhod silikónových hydrogélov môže pomôcť pri informovaní o preferenciách, správne kontaktné šošovky pre seba by ste mali zvoliť až po porade s očným lekárom. Vyhodnotenie nosenia a plánov výmeny každej kontaktnej šošovky je schválené alebo povolené americkou FDA.
Upozorňujeme, že hoci nákup priedušných kontaktných šošoviek on-line môže byť lacný, niektoré šošovky on-line možno neboli schválené alebo povolené FDA USA. Každé kontaktné šošovky vám musí predpísať a prispôsobiť pre vaše oči očný lekár.
Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.