contact-lens-tips

Či už ste nováčik na kontaktné šošovky alebo ich nosíte už celé roky, tieto tipy na nasadzovanie kontaktných šošoviek vám môžu pomôcť vyhnúť sa problémom s kontaktnými šošovkami, ktoré mali niektorí používatelia.

Zásobte sa roztokom na kontaktné šošovky

Pokiaľ nenosíte jednodenné kontaktné šošovky (niektorí ich volajú „jednodňovky“), nečakajte až do konca dlhého dňa, aby ste zistili, že a vám minul čistiaci roztok. Ak budete mať roztok do zásoby, predídete takýmto okamihom.

Je to dôležité najmä preto, že vždy, keď sa dotknete kontaktných šošoviek, mali by ste použiť čerstvý čistiaci roztok. Na čistenie kontaktných šošoviek nikdy nepoužívajte vodu z vodovodu. Môže obsahovať nečistoty a odolné infekčné mikroorganizmy.

Tipy na nasadzovanie a vyberanie kontaktných šošoviek

Pred nasadzovaním alebo vyberaním kontaktných šošoviek si dôkladne opláchnite a osušte ruky

Všetko, čo máte na rukách, po dotyku kontaktných šošoviek skončí vo vašich očiach. Predtým, ako sa dotknete svojich kontaktných šošoviek, umyte si ruky antimikrobiálnym mydlom a starostlivo si ich osušte. Pred dotykom kontaktných šošoviek sa vyhnite použitiu mydiel na báze krému alebo oleja a alkoholu, pretože môžu kontaktné šošovky kontaminovať alebo zanechať na nich olejový film.

Pri nasadzovaní kontaktných šošoviek začínajte vždy tým istým okom

Pri nasadzovaní kontaktných šošoviek začínajte vždy tým istým okom. Znížite tak pravdepodobnosť, že si šošovky omylom zameníte – a skutočne, podobne ako u topánok, aj tu je ľavá kontaktná šošovka iná ako pravá.

Položte si kontaktné šošovky na dlaň

Kontaktnú šošovku držte tak, že si ju položíte do dlane roky. Zovretie šošovky medzi prsty zvyšuje šancu, že v nej nechtom zanecháte zárez. Nechty môžu poškodiť povrch šošovky a súčasne sú bohatým zdrojom baktérií.

Ak pocítite bolesť alebo nepohodlie, šošovky si vyberte

Ak vás kontaktné šošovky začnú bolieť alebo pocítite suchosť a nepohodlie, alebo ak vám ľudia budú hovoriť, že máte začervenané oči, kontaktné šošovky vyberte! Bolesť a nepohodlie často slúžia očiam na to, aby vám naznačili, že niečo spôsobuje problémy. Ak sa to stáva opakovane, poraďte sa so svojím očným lekárom a zistite, či sú vaše kontaktné šošovky tie správne pre vás.

Noste so sebou okuliare

Ak máte pri sebe okuliare, najmä počas prázdnin, umožníte očiam oddýchnuť si, keď to potrebujú. Vždy, keď vám nosenie kontaktných šošoviek spôsobuje bolesť alebo nepohodlie, mali by ste si ich vybrať a ak máte nablízku okuliare, všetko bude jednoduchšie.

Vždy noste slnečné okuliare, aj s kontaktnými šošovkami s ochranným filtrom proti UV

Dokonca ani kontaktné šošovky s ochranným filtrom UV nezadržia všetky lúče UV, ktoré poškodzujú oči. Nosenie slnečných okuliarov na ochranu proti UV pomôže znížiť záťaž a poškodenie očí a zraku. Porozprávajte sa s očným lekárom o vašich aktivitách vo vonkajšom prostredí, aby vedel posúdiť riziko expozície a odporučiť vám správnu ochranu.

Kontaktné šošovky si kupujte z dôveryhodných zdrojov

Kupujete si kontaktné šošovky on-line? Skontrolujte miesto podnikania. Niektoré šošovky predávané na internete možno nie sú schválené riadnym postupom. Predpis od očného lekára je povinný pre nekorekčné kontaktné šošovky i pre kontaktné šošovky na predpis. Lekár zaručí, že šošovky sú pre vás vhodné a zodpovedajú zdravotným potrebám vašich očí.

Pamätajte si, že starostlivosť o kontaktné šošovky znamená starostlivosť o vaše oči. Vždy sa poraďte s očným lekárom o tom, ako získať kontaktné šošovky, ako ich nosiť a ako sa o ne starať tak, aby ste mali zdravé oči.

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články