pink-eye

Zápal spojoviek, známy aj pod názvom „konjunktivitída“ môže byť pri prvom výskyte veľmi hrozivý. Budete pravdepodobne cítiť svrbenie a nepohodlie, oči sú plné karpín a červené, a celkovo, no jednoducho, sú nanič.

Rohovka (biela časť obklopujúca vaše zrenice) sčervenie od krvi alebo je úplne ružová – odtiaľ anglický názov „ružové oko“. Avšak aj napriek tomu, že chvíľu vyzeráte ako upír, nemusíte sa príliš trápiť. Po týždni alebo podobne to prechádza.

Čo by ste ešte mali vedieť na úľavu pri zápale spojoviek a na získanie potrebných informácií? Čítajte ďalej!

Nakoľko nákazlivý je zápal spojoviek?

Vidíme veľa komentárov od mladistvých i menších detí na sociálnych médiách s otázkou: „Ako chytíte zápal spojoviek?“ Odpoveď: zápal spojoviek sa dá ľahko chytiť – skutočne veľmi ľahko. Infekcia sa môže šíriť kašľom, kýchaním alebo dotykom a v priaznivých podmienkach sa dokáže šíriť ako lesný požiar.

Znamená to, že zápal spojoviek je nákazlivý? Rozhodne!

Je veľmi rozšírený medzi deťmi školského veku a je extrémne nákazlivý. Znamená to, že by ste sa mali čo najviac vyhýbať kontaktu s ostatnými prvých pár dní po nakazení infekciou. Obmedzeniu šírenia môžete pomôcť, ak si zakryjete ústa a ak si budete opakovane umývať ruky horúcou vodou s mydlom.

Ak vy alebo vaše dieťa trpí zápalom spojoviek, snažte sa čo najviac obmedziť kontakt s inými. Znamená to žiadnu školu ani prácu prvých 36 až 48 hodín po nakazení. Práve toľko totiž trvá doba prenosu infekcie bakteriálneho zápalu spojoviek.

O ďalšie informácie požiadajte svojho lekára – najmä ak ochorenie pretrváva dlhšie ako päť dní.

Čo je to zápal spojoviek?

Ak chcete presnejšiu odpoveď, zápal spojoviek spôsobuje zápal čírej blany, ktorá pokrýva oči.

Zápal spojoviek môže pochádzať z bakteriálnej alebo vírusovej infekcie. Niekedy nie je ľahké ich od seba rozlíšiť. Bakteriálny zápal spojoviek spravidla spôsobuje viac karpín po noci. Pochádzajú z výtoku z oka. Vírusový zápal spojoviek má tendenciu zostať na jednom oku, zatiaľ čo bakteriálna forma sa spravidla rozšíri do oboch očí. 

Bakteriálna forma zápalu spojoviek sa môžu liečiť antibiotikami. Vírusová forma zvyčajne jednoducho len voľne prebehne. Aj v tomto prípade však platí, že ak po piatich dňoch nedochádza k zlepšeniu, vyhľadajte pomoc lekára.

Liečba zápalu spojoviek

Ako sme už spomenuli, zápal spojoviek spravidla prejde po niekoľkých dňoch sám od seba. Na pomoc pri vyprevadení bakteriálnej formy od dverí a na rýchlejšie zbavenie sa zápalu spojoviek sa vo väčšine lekární voľne predávajú antibiotiká v kvapkách na zápal spojoviek.

Ak chcete použiť prírodné prostriedky na zápal spojoviek, skúste teplé obklady na oči. Môžu priniesť určitú úľavu, trocha odpočinku a uvoľnenia.  Snažte sa vyhýbať televízii a pri obkladoch rozhodne nepoužívajte spoločné uteráky. Môže to rozšíriť infekciu na iných – naozaj rýchlo.

Ako si asi viete predstaviť, celá rodina s príznakmi zápalu spojoviek nie je žiadna zábava. Ihneď po zistení infekcie postupujte podľa uvedených základných krokov. Ak ochorenie pretrváva, navštívte praktického lekára a určite budete na ceste k vyzdraveniu z tohto nepríjemného, ale väčšinou neškodného ochorenia oka.  

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články