astigmatism

Povedal vám váš optometrista, že máte astigmatizmus? Možno ide o vášho príbuzného, alebo sami pociťujete príznaky astigmatizmu, napríklad rozmazané videnie pri pohľade na blízke i vzdialené predmety.

Ak sa takéto rozmazanie pri čítaní týka priamo vás, vedzte, že nie ste sami. Astigmatizmus je veľmi rozšírená porucha. Pravdepodobne ste tento pojem už veľakrát počuli. Ale čo presne je to?

Ako dostanete astigmatizmus?

Ak to zjednodušíme, astigmatizmus je porucha zapríčinená rohovkou alebo šošovkou, ktoré boli natiahnuté do nepravidelného tvaru.

Namiesto okrúhleho tvaru sú rohovky ľudí s astigmatizmom často podlhovasté. Spôsobí to refrakčnú chybu a deformuje svetlo vstupujúce do očí. V dôsledku toho sa obraz zdá rozmazaný.

Deti i dospelí s astigmatizmom môžu mať problémy pri čítaní textu alebo nedokážu vidieť jemné detaily objektov zblízka i zďaleka.

Nikto nepozná jeho presný pôvod. Hoci astigmatizmus môže mať rôzne príčiny, najčastejším vinníkom je dedičnosť. Ak máte rozmazané videnie, pozrite si svoj rodokmeň. Vaši rodičia alebo iní príbuzní ho pravdepodobne tiež mali.

Je astigmatizmus vždy dedičný? Nie, niekedy ho môže vyvolať očná trauma. Existuje aj keratokonus, porucha spôsobujúca, že vaša rohovka sa vyvíja do kužeľového tvaru. Tá prináša závažnejší astigmatizmus, ktorý si už môže vyžadovať špeciálne kontaktné šošovky alebo chirurgický zákrok, ale je aj zriedkavejší.

Či už je váš astigmatizmus miernu – alebo nie až tak mierny – bude si vyžadovať lekársku korekciu pre ostrý zrak. Väčšina foriem bežného rozmazaného videnia pri astigmatizme sa našťastie dá ľahko korigovať.

Zisťovanie astigmatizmu

Máte problémy vidieť jasne blízke a vzdialené objekty? A čo tak časté bolesti hlavy? Navštívte svojho rodinného očného lekára. Rozmazané videnie neznamená automaticky, že máte astigmatizmus. Môže to znamenať niečo iné.

Na základe niekoľkých rýchlych (a bezbolestných) vyšetrení optometrista dokáže posúdiť, či vy alebo váš príbuzný máte túto poruchu a čo treba urobiť na nápravu problému.

Pokiaľ vaše oči vidia rozmazane, naplánujte si termín u lekára a porozprávajte sa o alternatívach.

Liečba astigmatizmu

Ako sme už povedali, väčšina foriem astigmatizmu sa dá jednoducho liečiť. Máte na výber viaceré možnosti korekcie. Okrem iných sem patria:

  • Okuliare
  • Kontaktné šošovky
  • Operačná metóda LASIK

Len pripomenieme, že ak ide o korekciu zraku na astigmatizmus je každá alternatíva voľby iná. Ak máte viac ako 40 rokov, možno budete potrebovať multifokálne alebo bifokálne šošovky.

Poraďte sa so svojím optometristom o možnostiach, ktoré sú najlepšie pre vás a pre váš životný štýl.

Kontaktné šošovky na astigmatizmus

Torické kontaktné šošovky sa spravidla predpisujú pacientom s astigmatizmom.

Tieto kontaktné šošovky na astigmatizmus majú hrubšiu spodnú zónu, aby sa v oku nepretáčali. Pomáha to stabilnejšie a predvídateľnejšie orientovať šošovky na zlepšenie ostrosti zraku. Pomáha to aj zjednodušiť nasadzovanie a skracuje čas u vášho očného lekára.

Takže ak počujete, že očný lekár spomenie slovo „torické“, budete vedieť, čo to znamená vo svete kontaktných šošoviek.

Korekcia astigmatizmu môže byť naozaj jednoduchá – stačí len navštíviť očného lekára a využiť možnosti, ktoré vám odporučí. Nehanbite sa vysloviť svoje preferencie ohľadom druhu používaných kontaktných šošoviek (napr. jednodenné, na dlhodobejšie nosenie a pod.) Optometrista je tu na to, aby vám pomohol.

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články