swimming-with-contacts

Uvažovali ste o tom, že si s kontaktnými šošovkami zaplávate? Nerobte to.

Americká optometrická asociácia a agentúra FDA v USA odporúčajú vyhýbať sa vstupu do vody, ak nosíte kontaktné šošovky. Zahŕňa to jazerá, more, bazény, vírivky a dokonca aj sprchy.

Prečo? Voda môže obsahovať veľa neviditeľných hrozieb pre vaše oči. Vaše kontaktné šošovky môžu zachytiť niektoré z týchto mikroorganizmov, čo má škodlivé dôsledky.

Medzi takéto hrozby patrí aj akantamébová keratitída. Rod akantaméba je všadeprítomný mikroskopický organizmus, vyskytujúci sa v pôde a vo vode jazier. „Keratitída“ označuje zápal rohovky.

Podľa AOA akantaméby spôsobujú infekciu len v zriedkavých prípadoch. Ak však akantamébová keratitída vypukne, môže mať veľmi závažné dôsledky, dokonca aj ohroziť váš zrak.*

AOA uvádza tieto príznaky:

  • Červená, bolestivá očná infekcia
  • Rozmazané videnie, pocit cudzieho telesa, slzenie a citlivosť na svetlo
  • Spravidla dlhé obdobie s červenými, podráždenými očami, aj po vybratí kontaktných šošoviek

Organizmy, ako je akantaméba, sa z očí bez kontaktných šošoviek spravidla vyplavia. Potenciálne vás však môžu nainfikovať aj keď nenosíte kontaktné šošovky.

Vyhýbajte sa používaniu vody z vodovodu na oplachovanie alebo uchovávanie kontaktov

Čistenie a dezinfikovanie kontaktných šošoviek po vybratí a pred opätovným nasadením použitím vhodných prípravkov predpísaných očným lekárom má pádne dôvody: pomáha zbaviť sa týchto organizmov a chrániť zdravotný stav očí.

Na dosiahnutie najlepších výsledkov sa riaďte pravidlom „pretrieť a opláchnuť“ – aj keď máte roztok „bez pretierania“.

Jednodenné jednorazové kontaktné šošovky môžu pomôcť pri znižovaní rizika očných infekcií. Uvedomte si však, že riziko infekcie sa nedá úplne vylúčiť ani ich nosením. Nosenie jednodenných jednorazových šošoviek vám však pomôže aj iným spôsobom. Vyhnete sa napríklad nutnosti každodenných čistiacich postupov a dostanete každý deň čerstvý, nový pár.

Vždy sa riaďte odporúčaniami očného lekára na nosenie a čistenie kontaktných šošoviek. Nesnažte sa ušetriť pár centov doplnením starého čistiaceho roztoku na kontaktné šošovky novým.

AOA odporúča výmenu puzdra na kontaktné šošovky každé tri mesiace, ak nie skôr. Snažte sa ho uchovávať čo najďalej od WC a v čase medzi čistením nechávajte puzdro otvorené a suché.

Pri nosení kontaktných šošoviek je dôležité striktné dodržiavanie hygienických návykov. 

Spýtajte sa očného lekára na pravidlá starostlivosti o kontaktné šošovky

Váš optometrista je tu na to, aby pre vás urobil oveľa viac ako len predpísal nové šošovky.

Ak máte akékoľvek otázky na pravidlá o nosení kontaktných šošoviek a nepochopili ste čokoľvek, čo vám lekár povie, pokojne sa pýtajte. A ak by ste pocítili bolesť očí, či už nosíte alebo nenosíte kontaktné šošovky, okamžite sa obráťte na zdravotníckeho špecialistu.

Máte len dve oči. Postarajte sa o ne.

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

* Americká optometrická asociácia

ďaľšie články