computer-vision

Technologický pokrok vytvára neuveriteľné nové riešenia... ale súčasne s tým sa objavujú aj nové problémy. S modernou počítačovou technikou a internetom môžeme spracovávať oveľa viac informácií a ovládať viac nástrojov ako kedykoľvek v minulosti.

Celá táto produktivita často znamená, že veľa času trávime zízajúc na obrazovky: na naše pracovné počítače, naše domáce notebooky a naše smartfóny. A všetko to dlhé civenie na obrazovky nie je pre nás dobré.

„Počítačové oči“

Celá skupina problémov so zrakmi a očami, spôsobených nadmerným používaním počítačov, sa opisuje názvom syndróm počítačového videnia (alebo CVS). Pohľad na obrazovku počítača sa líši od čítania vytlačených stránok a často núti naše oči, aby pracovali intenzívnejšie.

Text sa ťažšie číta, ak má odlesky a odrazy, nízky kontrast a nízku ostrosť. Spôsob interakcie s počítačovými monitormi na stoloch a s digitálnymi „stránkami“ sa líši od toho, ako čítame a píšeme na papier.  Takéto zvýšené namáhanie môže vyvolať alebo zhoršiť problémy s očami.

Problémy so syndrómom počítačového videnia

Medzi problémy so zrakom a očami, spôsobenými alebo zhoršujúcimi sa pri používaní počítača, patria:

  • Rozmazané videnie
  • Suché a podráždené oči
  • Únava očí
  • Bolesti hlavy

Ak sa s očným lekárom rozprávate o týchto príznakoch, môžete očakávať, že použije komplexné vyšetrenie a preskúma problémy so zaostrením, vyrovnaním a pohybmi očí.

Liečenie syndrómu počítačového videnia

Rôzne problémy s očami a zrakom pri syndróme počítačového videnia sa liečia zmierňovaním záťaže, ktorá vzniká pri dlhodobom používaní počítača. Liečba a prevencia však môže pomôcť pri ochrane a zlepšovaní zraku.

Pri liečbe a prevencii syndrómu počítačového videnia vám pomôžu tieto rady:

Nájdite si svoje miesto najlepšieho vnímania – naše oči prirodzene pozerajú von a nadol. Aby ste to dosiahli, monitor počítača umiestnite tak, aby bol stred obrazovky niekoľko centimetrov pod úrovňou očí a 50 - 70 centimetrov od očí.

Upravte osvetlenie – doprajte si dostatok svetla, ale obrazovku počítača a svetelné zdroje umiestnite tak, aby ste vylúčili oslnenie.

Používajte antireflexné obrazovky – antireflexný filter na obrazovke môže pomôcť znížiť oslnenie, ak nemôžete ovplyvniť okolité svetelné zdroje.

Robte prestávky a často žmurkajte – na predchádzanie únave očí nechajte oči oddýchnuť každé dve hodiny na 15 minút. Každých 20 minút meňte zaostrenie očí tak, že sa poobzeráte dookola po vašej miestnosti. Žmurkaním udržiavate oči vlhké a znižujete riziko suchosti očí.

Nezabúdajte, vaše oči na vás tvrdo pracujú, preto si doprajte oddych a podporu, potrebnú na to, aby boli oči produktívne a zdravé. V prípade pochybností požiadajte očného lekára o radu.

 

Nič z toho, čo sa uvádza v tomto článku, sa nemôže vykladať ako lekárske odporúčanie ani nie je zamýšľané ako náhrada odporúčaní zdravotníckeho pracovníka. S konkrétnymi otázkami sa obráťte na špecialistu na starostlivosť o oči.

ďaľšie články